Kredyty hipoteczne we frankach znowu popularne
2008-02-13 12:19
© fot. mat. prasowe
Według polskiej edycji "The Wall Street Journal" Polacy znów zdecydowanie chętniej sięgają po kredyty hipoteczne we frankach, niż w złotych.
Przeczytaj także: Kredyty powodem strat Credit Suisse
Gazeta powołuje się na styczniowe wyniki sprzedaży kilku banków - PKO BP i Millennium oraz opinii Związku Banków Polskich. Przewaga franka jest oczywista - różnice w oprocentowaniu kredytów w CHF i PLN ustawia raty we frankach na poziomie o ok. 30 proc. niższym niż złotowych, co więcej - może nadal rosnąć. Zagrożeniem wciąż pozostaje jednak ryzyko walutowe. Właśnie dlatego w artykule znajdziemy także wypowiedź Stanisława Kluzy, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, który nie wyklucza kolejnych ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych, gdyby sytuacja tego wymagała.SYTUACJA NA GPW
Za nami naprawdę udana sesja z silnym wzrostem wartości indeksów i obrotów. Trochę nie pasuje jednak do szerszego kontekstu - warto przypomnieć, że przed tygodniem zaledwie rynki akcji na całym świecie silnie spadały po publikacji indeksu ISM sektora usług w USA, który niespodziewanie spadł do poziomu najniższego od 2001 r. (ostatniej recesji). Wczoraj inwestorzy na świecie o niej zapomnieli, a optymizm wyzwolił w nich Warren Buffet, który złożył ofertę przejęcia części aktywów od firm reasekuracyjnych, ubezpieczających obligacje. Ten optymizm ma wątłe podstawy, ale widać na wyprzedanym rynku w zupełności wystarczył do odwrócenia nastrojów. Obroty podliczono na 1,8 mld PLN, a więc niespecjalnie dużo.
Podrożały akcje 231. spółek, potaniały 66.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Wczorajsza sesja na Wall Street zaczęła się od silnych wzrostów, do których impulsem była oferta Warrena Buffeta złożona największym amerykańskim emitentom obligacji. Jeden z najbardziej znanych inwestorów zaproponował poręczenie przez swój fundusz 800-miliardowego pakietu ich obligacji komunalnych. Wprawdzie problemy wspomnianych instytucji dotyczą obligacji opartych na subprime, jednak zainteresowanie tak konserwatywnego inwestora tymi spółkami uspokoiło rynek. W rezultacie rosły ceny spółek finansowych, co wywindowało główne indeksy na ponad półtoraprocentowe plusy. Inwestorzy wykorzystali jednak tę zwyżkę do realizacji zysków i na zamknięciu S&P zyskiwał 0,7 proc., a Dow Jones 1,1 proc.
Niewielkie zmiany indeksów mieliśmy również dziś rano w Azji, gdzie Nikkei zyskał 0,4 proc., Hang Seng 1,1 proc., a Kospi stracił 0,7 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce