USA: sprzedaż detaliczna lepsza od oczekiwań
2008-02-14 11:12
Przeczytaj także: Wzrostowi WIG20 pomagali arbitrażyści
Ciekawie wypadła ankieta Bloomberga dotycząca zachowania rynków akcji w najbliższych 6 miesiącach. Spodziewane są dalsze spadki, które szczególnie mogą dotknąć USA oraz Wielką Brytanię. Inwestorzy z całego świata podtrzymują więc obawy związane z rynkiem nieruchomości – w obu tych krajach są z nim największe problemy.
Dzisiejsza sesja powinna przynieść atak WIG na barierę 50 tys. pkt. Sprzyjają temu dobre wyniki PKO BP, które poprawią zapewne klimat wokół całego sektora bankowego. Zadowolił wynikami również KGHM. Można się jednak obawiać, że te dobre informacje w sporym stopniu już zostały zdyskontowane ostatnimi wzrostami. Nie ulega wątpliwości przy tym, że kupujący w krótkim terminie odzyskali kontrole nad rynkiem i teraz skupiamy się na wyszukiwaniu ewentualnych sygnałów ich słabości. Póki się nie pojawią, bardziej prawdopodobna od spadków jest kontynuacja ruchu w górę, choć na „fajerwerki” trudno raczej liczyć.
Najważniejsze wydarzenia z 13 lutego 2008 r.:
- Z ankiety Royal Institution of Chartered Surveyors wynika, że sytuacja na brytyjskim rynku nieruchomości była w styczniu najgorsza od 1992 r., czyli od ostatniej recesji.
- Inflacja PPI w Japonii przyspieszyła w styczniu do 3%, najwyższego poziomu od 1981 r.
- Styczniowa inflacja PPI w Niemczech sięgnęła 6,6%, spodziewano się 5,3%.
- Grudniowa produkcja przemysłowa w strefie euro zwiększyła się o 1,3%, liczono na wzrost o 2,3%.
- Styczniowa sprzedaż detaliczna w USA wypadła lepiej od prognoz – zwiększyła się o 0,3% (obawiano się spadku o 0,3%), także po wyłączeniu sprzedaży aut wzrost wyniósł 0,3% (liczono na wzrost o 0,2%).
Dziś na rynkach
- Japoński PKB wzrósł w IV kwartale 2007 r. znacznie więcej niż się spodziewano – o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem
- Grudniowa produkcja przemysłowa w Japonii wzrosła nieco bardziej niż się spodziewano – o 0,8%
- Wzrost PKB w IV kwartale 2007 r. w strefie euro
- Podaż pieniądza w styczniu w Polsce
- Grudniowy bilans handlowy USA
- Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Katarzyna Siwek / expander