Rynek surowców wywoła wzrost inflacji?
2008-02-20 09:33
Przeczytaj także: Rządy nacjonalizują banki, cieszą się rynki akcji
Nic dziwnego, że zachęcone słabością popytu niedźwiedzie uderzyły i na godzinę przed końcem sesji indeksy wylądowały na minusach. Czekano jeszcze na końcówkę sesji, ale byki nie miały chęci na atak, więc indeksy zakończyły dzień na czerwono. Źle to wróży rynkowi, ale faktem jest, że powodów do kupna akcji we wtorek nie było.Po sesji raport kwartalny opublikowany przez Hewlett Packard. Był lepszy od prognoz. Prognozy też przekroczyły oczekiwania, więc nic dziwnego, że kurs akcji dynamicznie rósł. Dzięki temu indeks handlu posesyjnego (AHI) wzrósł o 0,44 procent (to dużo). Kontrakty na indeksy amerykańskie jednak rano spadały pociągnięte w dół przez spore spadki indeksów w Azji (winna jest droga ropa, chociaż w Singapurze nieznacznie staniała). Jedna spółka w żadnym przypadku nie zmieni koniunktury, więc wszystko się może dzisiaj jeszcze wydarzyć. Bardzo dużo zależy od raportów makro i od zachowania ceny ropy.
GPW zachowywała się we wtorek na początku sesji bardzo podobnie do innych giełd europejskich. U nas też otwarcie było neutralne, a potem indeksy zaczęły się osuwać. Banki, liderzy poniedziałkowych zwyżek indeksów, traciły podążając za swoimi europejskimi odpowiednikami. Jednak nasz rynek nie mógł przecież zachowywać się zupełnie inaczej niż inne rynki europejskie, więc od południa indeksy zaczęły odrabiać straty podążając za giełdami strefy euro. Nie udało się jednak utrzymać niewielkiego wzrostu. Indeksy kosmetycznie spadły, a obrót był nadal bardzo mały. Widać było, że polscy inwestorzy nie widzieli poważnych powodów do kupowania akcji (i mieli rację). Dzisiaj sytuacja na giełdach akcji wyjaśni się po opublikowaniu o 14.30 amerykańskich danych makro, ale początek sesji powinien być spadkowy szczególnie, że publikowane przed sesją raporty kwartalne Agory i BZ WBK znacznie odbiegały in minus od oczekiwań.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![USA: dane lepsze od oczekiwań nie pomogły USA: dane lepsze od oczekiwań nie pomogły](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-walutowy/USA-dane-lepsze-od-oczekiwan-nie-pomogly-A0LuJ3.jpg)
1 2
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion