eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA: inflacja bazowa rośnie, stopy procentowe maleją

USA: inflacja bazowa rośnie, stopy procentowe maleją

2008-02-21 11:34

Inwestorzy w dalszym ciągu prezentują wyczekującą postawę. W tych ramach środowa sesja przyniosła punkt bykom. Trudno jednak było dopatrzyć się przełomowych elementów. WIG krąży nadal w rejonie 50 tys. pkt. Jej wyraźniejsze przekroczenie byłoby niewątpliwie pozytywnym sygnałem, ale sądząc po malejących obrotach z dnia na dzień, to walce o zdobycie tego psychologicznego oporu zaczynają towarzyszyć coraz mniejsze emocje.

Przeczytaj także: USA: indeks S&P 500 blisko dołka

Niejednoznaczne reakcje prezentują też giełdy zagraniczne, szczególnie amerykańska. Po wtorkowych notowaniach wydawało się, że pesymistyczne nastroje biorą górę i każda następna zła informacja może pchnąć rynki dalej w dół. Wczoraj taką złą informacją była styczniowa inflacja CPI w USA. Nie dość, że odbiegała w górę od prognoz, to same jej wartości są niepokojące. W przypadku wskaźnika bazowego, który nie uwzględnia cen żywności i paliw, wzrost wyniósł 2,5%, co oznaczało oddalenie się od górnej granicy akceptowanej przez Rezerwę Federalną.

Widać wyraźnie rozbieżny kierunek inflacji bazowej, stopniowo zwiększającej się od jesieni minionego roku, ze stopami procentowymi, które przez ten czas malały. Dobrych wiadomości nie przyniósł też raport o styczniowych pozwoleniach na budowę oraz rozpoczętych budowach. Nie wykazały większej poprawy. To wskazuje na przedłużanie się kryzysu na rynku nieruchomości w Ameryce. Obniżki stóp procentowych na razie w najmniejszy sposób nie wpłynęły na polepszenie sytuacji. Dobitnym tego dowodem były dane o liczbie zaciąganych kredytów hipotecznych w USA. W minionym tygodniu nastąpił największy od czterech lat spadek indeksu mierzącego aktywność w tym względzie.

W takich warunkach wzrost indeksów w Ameryce trzeba uznać za sukces kupujących. Trudno jednocześnie wskazać konkretny powód ruchu w górę. Zapewne pozytywnie działał fakt, że ropa nie drożała już tak mocno jak dzień wcześniej, ale to jest raczej trochę wymuszony argument. 12-miesięczne zmiany będą wciąż wysokie, więc i oddziaływanie ich na inflację będzie zauważalne. W sprawozdaniu po posiedzeniu Rezerwy Federalnej z końca stycznia też trudno doszukiwać się pozytywnych przesłanek. Władze monetarne zasygnalizowały, że są gotowe do wycofania się z ostatniej obniżki stóp procentowych. Istotnie obniżono prognozę wzrostu gospodarczego w USA na ten rok do 1,3-2%. Z tezami z minutues nie współgrała wypowiedź jednego z przedstawicieli Rezerwy Federalnej, Williama Poole’a. Stwierdził, że przeciwdziałać recesji powinno się nawet kosztem wzrostu inflacji do „nieakceptowanego poziomu”.

Do zadowolenia nie skłaniała też coraz wyraźniejsza zwyżkowa tendencja rentowności obligacji. Po mocnym wzroście z wtorku, wczoraj w USA dalej szły w górę. W przypadku 10-latek osiągnęła ona 3,9%. To niekorzystna wiadomość, bo zmniejsza atrakcyjność akcji.

Na plus amerykańskiej giełdzie trzeba zapisać bliskość wsparcia w postaci styczniowego dołka dla Nasdaqa. Z technicznego punktu widzenia, przebieg wczorajszej sesji można wiązać z osiągnięciem tej bariery, co pobudziło popyt na akcje spółek z tej branży. Wczoraj drożały najmocniej. Trzeba jednak przypomnieć, że w trendzie spadkowym osiągnięcie wsparcia nie jest wystarczającym argumentem, by z większym optymizmem myśleć o przyszłości. W ruchach zniżkowych najczęściej uwagę przywiązuje się do tego, gdzie znajdują się opory.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: