eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeFundusze unijne w sądowej pułapce?

Fundusze unijne w sądowej pułapce?

2008-02-22 12:41

Fundusze unijne w sądowej pułapce?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego obawia się paraliżu sądowego przy rozdysponowywaniu unijnych funduszy. O sprawie pisze dziś "Gazeta Wyborcza".

Przeczytaj także: Fed: wzrost gospodarczy w USA będzie niższy

W telegraficznym skrócie - MRR szykuje nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Poza decentralizacją zarządzania unijnymi funduszami, która jest głównym celem nowelizacji, może się w niej znaleźć bardzo niewygodny dla MRR zapis o możliwości złożenia skargi do sądu administracyjnego, na rozstrzygnięcia w zakresie wyboru projektów do realizacji. Czyli nawet, jeśli jakiś projekt zostanie wybrany w drodze konkursu, wyniki konkursu mogą być zaskarżone przez kontrprojektodawców, którzy konkurs przegrali. Takiej procedury odwoławczej wymaga od nas Komisja Europejska, a znając formuły rozstrzygnięć np. przetargów publicznych, MRR obawia się, że wydawanie funduszy unijnych będzie blokowane w sądach.

SYTUACJA NA GPW


To piąta z kolei sesja, w czasie której WIG20 przebywał pomiędzy poziomem szczytu z czwartku z poprzedniego tygodnia i dołkiem z sesji dnia następnego. Wczoraj niewiele się zmieniło. Po wzrostowym otwarciu, które było reakcją na wzrost w USA i na giełdach azjatyckich, WIG20 znalazł się w rejonach 3130-3140 pkt. Popyt szybko się tutaj ulotnił, a przez kilka godzin indeks oscylował wokół poziomu 3100 pkt. Dopiero w końcówce sesji podaż przycisnęła mocniej po publikacji indeksu Fed Filadelfia, którego odczyt był znacznie gorszy od oczekiwanego. Nadal, jednak nie doszło do wybicia z konsolidacji, którą obserwujemy od tygodnia, a z takiego zachowania rynku nie można wyciągać pochopnych wniosków.

Podrożały akcje 169. spółek, potaniały 122., obroty podliczono na 1,43 mln PLN.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Giełda amerykańska traciła na wczorajszej sesji w wyniku publikacji danych, które potwierdzają grożącą gospodarce amerykańskiej recesję. Indeks FED z Filadelfii mierzący aktywność sektora wytwórczego w rejonie stanu Pensylwania utrzymał się na poziomie -20 pkt., a zapasy paliw wrosły dwukrotnie bardziej, niż oczekiwano. To charakterystyczne dla spowolnienia. W rezultacie, S&P spadł o 1,3 proc., a Dow Jones o 1,2 proc., czemu towarzyszyły jednak niespecjalnie wysokie obroty. Przed przeceną nie uchroniły się nawet spółki technologiczne (Nasdaq stracił 1,2 proc.), pomimo rekomendacji kupuj dla Cisco Systems wydanej przez Citibank.

Spadki na Wall Street przelały się na giełdy azjatyckie, które traciły kończąc tydzień na minusie (siódmy raz w tym roku). O godz. 8.30 japoński Nikkei tracił 1,8 proc., koreański Kospi 1,1 proc., Hang Seng 1,8 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: