Rynki finansowe 18-22.02.08
2008-02-22 19:09
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w styczniu o 10,8 proc. Ceny produkcji przemysłowej w Polsce wzrosły w styczniu o 2,8 proc. Inflacja w USA wzrosła w styczniu do 4,3 proc.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 11-15.02.08
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Za najważniejsze wydarzenie tygodnia na krajowym rynku uznaje się podwyższenie perspektywy ratingu naszego zadłużenia zagranicznego. W rzeczywistości jak zwykle największy wpływ na notowania złotego miało to, co oglądaliśmy na międzynarodowym rynku. Również zawartość protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i publikowane dane makro (produkcja przemysłowa i jej ceny), mogły przekonać inwestorów, że cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce bynajmniej nie jest jeszcze zakończony, co mogło pomóc złotemu. Na koniec tygodnia kurs dolara spadł o 1 proc. do 2,411 PLN, euro do 3,57 PLN (spadek o 0,1 proc.), a frank do 2,219 PLN (spadek o 0,5 proc.). Kurs euro i dolara są bliskie swoich wieloletnich minimów (odpowiednio 3,55 i 2,40 PLN).
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Dla dolara przykre konsekwencje miało ogłoszenie w środę danych o wyższej od spodziewanej inflacji. Również odtajnienie protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku nie pomogło amerykańskiej walucie. Inwestorzy nadal zakładają, że Fed może jeszcze obniżać stopy procentowe, natomiast pojawiły się już głosy (ekonomistów), że EBC jednak nie zdecyduje się na podobne działania. W rezultacie kurs euro wzrósł o 0,8 proc. do 1,48 USD. O 0,8 proc. do dolara umocnił się także jen, który stracił 0,1 proc. wobec euro.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce