Sprzedaż detaliczna w styczniu 2008
2008-02-25 19:10
© fot. mat. prasowe
Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w styczniu o 20,9 proc. wobec 15,2 proc. zakładanych przez ekonomistów i wzrostu o 12,4 proc. w grudniu.
Przeczytaj także: Tydzień: Posiedzenie RPP i PKB za IV kwartał
Dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej jest zaskoczeniem dla rynku, największy optymista zakładał, że będzie to nieco powyżej 17 proc. Jednocześnie ogłoszona przez GUS stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 11,7 proc. i była zgodna z oczekiwaniami rynku. Wzrost bezrobocia (11,4 proc. w grudniu) powszechnie przyjmowany jest jako czynnik sezonowy. Inną publikacją, na którą dziś oczekiwano była sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Wbrew obawom nie zanotowano wyraźnie zmniejszonej sprzedaży - w skali roku nadal jest to 4,89 mln wobec 4,91 mln przed miesiącem. Rynek spodziewał się spadku do 4,80 mln. Mediana cen domów spadła o 4,6 proc. (r/r).SYTUACJA NA GPW
Nadal GPW tkwi w konsolidacji i nadal dzienne ruchy mają mikroskopijny zasięg, jeśli spojrzeć na wykres choćby z kilkutygodniową perspektywą. Dziś mieliśmy szanse, aby przynajmniej ten niewielki ruch poprawił inwestorom humory i faktycznie otwarcie było na przyzwoitym poziomie. WIG20 rozpoczął dzień od wspinaczki powyżej 3100 punktów, ale już poranny poziom obrotów wskazywał, że i w tę zwyżkę (tak jak w wiele innych na poprzednich sesjach), inwestorzy nie wkładają ani serca, ani kapitału. Do końca notowań niewiele z tego 1 proc. wzrostu zostało, ale wyciąganie wniosków z tego zachowania rynku jest przedwczesne. Poza tym, że inwestorzy na GPW za ważniejsze uważają dane z USA (na ogół rozczarowujące) niż dane z Polski (na ogół pozytywnie zaskakujące). Ale to przecież żadna nowość, dzisiejsza sesja tylko to potwierdza (rynek zignorował dane o sprzedaży detalicznej).
Podrożały akcje 150. spółek, potaniały 129.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce