Sprzedaż detaliczna w styczniu 2008
2008-02-25 19:10
Przeczytaj także: Tydzień: Posiedzenie RPP i PKB za IV kwartał
Giełdy europejskie znów zaczynają tydzień od silnych wzrostów - niemiecki DAX zyskał 1,5 proc., francuski CAC40 2 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 2,1 proc. Tak pozytywny z punktu widzenia akcjonariuszy przebieg notowań zawdzięczamy głównie bardzo ładnej końcówce poprzedniego tygodnia za oceanem oraz silnym wzrostom dziś rano w Azji. Były one wynikiem spekulacji, że amerykańskie władze przedstawią plan, który uchroni największych emitentów obligacji od utraty rankingów. To poprawiło nastroje również wokół europejskich spółek finansowych, które były dziś liderami wzrostów. Na plusach (chociaż kosmetycznych) otworzyła się Wall Street po niższym od oczekiwań spadku sprzedaży domów na amerykańskim rynku nieruchomości. Rozpoczęty tydzień przeplata wiele publikacji makro (te najważniejsze pojawią się pod jego koniec), które będą dyktowały kierunek zmian indeksów i prawdopodobnie zobaczymy wybicie z obecnej konsolidacji.WALUTY
Wydarzeniem dnia jest przełamanie przez złotego poziomów oporu. Kursy euro i dolara znalazły się tym samym ma poziomie wieloletnich minimów. Po zaskakująco dobrych danych o wzroście sprzedaży detalicznej inwestorzy przyjęli za pewnik, że stopy procentowe w Polsce zostaną w środę podniesione, a coraz więcej argumentów mają też ci, którzy spodziewają się później jeszcze nie jednej, lecz dwóch podwyżek stóp procentowych.
Dolar spadł dziś do 2,39 PLN i był najtańszy od 12,5 roku. Euro potaniało do 3,543 PLN i było najtańsze od sześciu lat. Frank utrzymał się na 2,20 PLN, choć w ciągu dnia był nieco tańszy.
Nie tylko złoty był dziś mocny - rekordowe poziomy notowań wobec euro notowała dziś słowacka korona.
Na rynku euro/dolara nie obserwowaliśmy dużych zmian, jen spadł o 0,45 proc. wobec euro i tyle samo wobec dolara.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce