Rynki finansowe 25-29.02.08
2008-02-29 18:59
© fot. mat. prasowe
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 pkt bazowych. PKB w Polsce wzrósł w IV kwartale o 6,1 proc. Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w styczniu o 20,9 proc.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-22.02.08
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Krajowy rynek walutowy podporządkował się wydarzeniom na światowym rynku, choć umocnienie złotego do dolara i euro szło również w parze z doniesieniami z lokalnego podwórka. Chodzi nawet nie tyle o samą decyzję RPP, co o sygnały wysyłane po posiedzeniu (to nie ostatnia podwyżka, mogą być potrzebne nawet trzy następne). Ale najważniejsze było wyznaczenie przez euro nowego rekordu wobec dolara. Dla złotego miało to duże konsekwencje. Kurs dolara spadł w skali tygodnia o 3,5 proc. do 2,321 PLN, euro potaniało o 1,3 proc. do 3,521 PLN. Obydwie waluty wyznaczyły nowe wieloletnie minima. Warto jedynie zwrócić uwagę, że w piątek delikatnie rosły, ponieważ powróciła światowa awersja do ryzyka. To właśnie ona stoi za wzrostem notowań franka na świecie, a także i w Polsce. Frank podrożał u nas o 0,04 proc. do 2,219 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Euro zyskało w skali tygodnia 2,3 proc. wobec dolara i wyznaczyło nowy rekord nieco powyżej 1,52 USD. Kluczowym dniem okazała się środa – seria słabych danych makro z USA skłoniła inwestorów do sprzedawania dolarów, a ponieważ jednocześnie kurs euro wybił się z trwającej trzy miesiące konsolidacji, o dalszy wzrost notowań euro do dolara nie było już trudno. Jednocześnie mieliśmy do czynienia na światowych rynkach z ucieczką inwestorów z ryzykownych inwestycji w kierunku bezpiecznych, co zwykle oznacza umocnienie jena. Tak było i tym razem – japońska waluta zyskała 2,85 proc. do dolara (wyznaczając trzyletnie maksimum) i 0,7 proc. do euro. Frank zyskał 1,5 proc. do euro i 3,7 proc. do dolara.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce