Sektor usług USA: wzrost indeksu ISM
2008-03-05 18:38
Przeczytaj także: Dziś wskaźnik PMI w sektorze usług
Indeksy europejskie przerwały spadkową serię pięciu sesji z rzędu, rosnąc dzisiaj pierwszy raz od tygodnia. To wynik spekulacji, że ostatnie spadki banków, producentów samochodów oraz spółek technologicznych były zbyt głębokie biorąc pod uwagę prognozy ich zysków. Te branże (wraz ze spółkami surowcowymi) były więc, dzisiaj liderami wzrostów, które wypchnęły niemiecki DAX na 2 proc. plus. Francuski CAC40 zyskał 1,6 proc., a brytyjski FTSE 1,3 proc. Inwestorów nie zraziły nawet kiepskie dane zza oceanu, zwłaszcza te odnoszące się do sytuacji na rynku pracy, ale skoro Wall Street otworzyła się na blisko 1 proc. plusie, to dlaczego mieliby ograniczać zaangażowanie w swoich portfelach. Niemniej, w piątek mamy comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy i dzisiejsze publikacje nie nastrajają optymistycznie przed tą publikacją.WALUTY
Eurodolara kontynuuje trend wzrostowy, który wypchnął wspólną walutę na nowe rekordy. Za jedno euro płacono dziś prawie 1,53 USD, czyli 0,5 proc. więcej niż dnia wczorajszego. Kontynuacja trendu jest wynikiem lepszych od oczekiwań wskazań indeksów PMI mierzących aktywność gospodarczą w Europie oraz kolejnej serii kiepskich danych ze Stanów. Tym razem swoją słabość pokazał rynek pracy, gdzie w lutym zatrudnienie spadło. Dla inwestorów każde kiepskie dane z USA są dodatkowym argumentem za dużą obniżką stóp procentowych przez FED i osłabiają dolara.
Zmiany za granicą oznaczają dla złotówki umocnienie w stosunku do amerykańskiej waluty o 0,6 proc. do poziomu 2,31 PLN, natomiast euro utrzymało się na poziomie 3.53 PLN. Wzrosty na giełdach osłabiły również franka, który odreagował po czterech wzrostowych dniach taniejąc o 0,6 proc. do poziomu 2.23 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce