Dziś ECB i Bank Anglii ogłoszą decyzje
2008-03-06 10:41
© fot. mat. prasowe
Ekonomiści spodziewają się, że zarówno Bank Anglii, jak i Europejski Bank Centralny, utrzymają stopy procentowe na niezmienionych poziomach (odpowiednio 5,25 i 4,0 proc.).
Przeczytaj także: Dziś wskaźnik PMI w sektorze usług
Ważniejsze od samej decyzji, które raczej nie przyniosą niespodzianki, będą komunikaty po posiedzeniu rady banków, w szczególności Europejskiego Banku Centralnego. Przy rekordowo wysokiej inflacji w strefie euro (3,2 proc.) trudno myśleć o złagodzeniu polityki monetarnej, ale tego właśnie oczekuje część ekonomistów jeszcze w pierwszym półroczu 2008 r., ze względu na coraz większe obawy o siłę wzrostu gospodarczego w Europie. Dodatkowo dysparytet między stopami w ECB i Fed działa na umocnienie euro, co z jednej strony ogranicza inflację, z drugiej także i eksport z Europy do USA. Powracają więc naciski polityczne na obniżenie stóp. Komunikat ECB może wskazać przyszły kierunek działań banku.SYTUACJA NA GPW
Przez wiele godzin sesja była niemrawa i choć indeksy rosły, to przy bardzo skromnych obrotach (wyraźnie niższych niż w czasie poprzednich sesji spadkowych). Dopiero dane o wzroście indeksu ISM w sektorze usług w USA rozbudziły większy apetyt na akcje i zwyżka wyraźnie przyspieszyła (ale tylko WIG20), pojawiły się także większe transakcje. W sumie obroty podliczono na 1,3 mld PLN, więc nie odbiegały one od tego, co widzieliśmy w poprzednich dniach, ale warto podkreślić, że było to zasługą silnego wzrostu zainteresowania akcjami w końcówce sesji. Naturalnie, jedna wzrostowa sesja nie rozwiewa jeszcze obaw o przyszłość trendów rynkowych, ale fakt, że miała ona miejsce w atmosferze powszechnego pesymizmu i przy jednocześnie słabej podaży akcji, to już jakiś plus.
Podrożały akcje 193. spółek, potaniały 87.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na wczorajszej sesji na Wall Street indeksy poruszały się w trendzie bocznym, czemu towarzyszyła wysoka zmienność. Zaczęło się od wzrostów, po tym jak wskazanie indeksu ISM było niecały punkt poniżej poziomu 50 pkt., który oznacza recesję. Nie były one jednak zbyt wysokie (w granicach 1 proc.), bowiem dane z rynku pracy okazały się bardzo słabe, a po publikacji beżowej księgi indeksy znalazły się na minusie. Po nerwowej końcówce S&P zakończył dzień zyskując 0,5 proc., a Dow Jones 0,3 proc. do czego przyczyniły się silne wzrosty Ambac. Emitent obligacji zaprezentował plan uratowania ratingu AAA dla swoich obligacji, co poprawiło nastroje w sektorze finansowym. Wzrostów (pierwszych od półtora tygodnia) doczekali się także inwestorzy w Azji, głównie dzięki zwyżkom surowców. Nikkei zyskał 1,9 proc., a Kospi i Hang Seng po 1,2 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce