eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 03-07.03.08

Rynek walutowy 03-07.03.08

2008-03-07 19:45

Za nami pierwszy tydzień marca, a tym samym także raport z rynku pracy w USA, który zwyczajowo publikowany jest właśnie na początku każdego miesiąca. Inwestorzy z niecierpliwością czekali na zawarte w nim wnioski, gdyż po załamaniu się rynku pracy w styczniu, czego obrazem był spadek liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym i wzrost stopy bezrobocia, kolejny słaby miesiąc byłby potwierdzeniem recesji.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.02.08

Obok danych z USA na temat zatrudnienia i bezrobocia uwagę inwestorów przykuło w tym tygodniu posiedzenie EBC, na którym miała zapaść decyzja odnośnie poziomu stóp procentowych, nawet pomimo zgodności ich oczekiwań braku jakichkolwiek zmian. Zainteresowanie pobudzały wszelkie spekulacje na temat możliwego złagodzenia tonu komentarza do decyzji, które miałoby być odpowiedzią EBC na spadek ryzyka nadmiernej presji inflacyjnej w wyniku spowolnienia gospodarczego.

Oprócz oczekiwania na ważne informacje natury fundamentalnej rynek był także pod silnym wpływem ubiegłotygodniowych wydarzeń, a przede wszystkim przełomu na rynku EURUSD w postaci wybicia się tego kursu z ponad-trzymiesięcznej konsolidacji w przedziale ok. 1,4350-1,4950 oraz dalszych wzrostów aż w rejon 1,5240. Koniec konsolidacji oraz pokonanie psychologicznej bariery na poziomie 1,50 jest silnym technicznym sygnałem zakupu, który został wykorzystany również w tym tygodniu, w efekcie czego eurodolar znalazł się dziś nieznacznie poniżej kolejnego okrągłego poziomu – 1,55.

Niezwykle ciekawie wyglądał ten tydzień z punktu widzenia krajowego rynku, gdyż na początku tygodnia byliśmy świadkami ataku kursów EURPLN oraz USDPLN na psychologiczne poziomy wsparć, znajdujące się odpowiednio w okolicy 3,50 oraz 2,30, natomiast końcówka należała już do „byków”, którzy w czwartek i piątek wykazali sporą aktywność na rynku. Zwiększona podaż złotówki na rynku EURPLN, która przełożyła się na wzrost tego kursu w przeciągu dwóch ostatnich dni tygodnia o niemal 7 groszy, z okolic 3,52 niemal do poziomu 3,59, była wynikiem sytuacji technicznej tego rynku, ale przede wszystkim eksplozji awersji do ryzyka, która wydłużyła zasięg wzrostów.

Od sytuacji technicznej rynków ukształtowanej w tym tygodniu ważniejsze wydają się wydarzenia natury fundamentalnej, szczególnie w przypadku gospodarek USA i Strefy Euro, których obraz i perspektywy dość znacząco różnią się miedzy sobą, zwłaszcza w odniesieniu do poziomu stóp procentowych, których dysparytet w świetle tego tygodniowych informacji powinien w dalszym ciągu rosnąć na rzecz wspólnej waluty. Za takim rozwojem sytuacji świadczą z jednej strony słabe dane makro z USA, a z drugiej antyinflacyjny to komentarza do decyzji EBC.

W świetle opublikowanych w tym tygodniu danych makro gospodarka USA wypada naprawdę niezbyt ciekawie, gdyż z każdej strony na rynek płynęły informacje świadczące o coraz większym kryzysie tamtejszej gospodarki, których ukoronowaniem był fatalny wynik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, gdzie w lutym zniknęło 63 tysiące miejsc pracy.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

 

1 2

następna

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Rynki finansowe 03-07.03.08

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: