Rynki finansowe 03-07.03.08
2008-03-07 20:04
Przeczytaj także: Rynki finansowe 25-29.02.08
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Polskie obligacje nadal tracą na wartości, a ich rentowność rośnie w miarę jak inwestorzy uświadamiają sobie, że prognozy wzrostu inflacji powyżej 5 proc. to nie jest science-fiction, lecz coraz bardziej realny scenariusz. Na koniec tygodnia papiery dwuletnie dawały 6,32 proc. zysku wobec 6,25 proc. w zeszły piątek. Rentowność obligacji dziesięcioletnich wzrosła do 6,13 proc. wobec 5,98 proc. w zeszłym tygodniu. Trzymiesięczna stopa WIBOR wzrosła do 5,99 proc. z 5,94 proc. tydzień temu.
Zagraniczne rynki
Rentowność obligacji dwuletnich amerykańskiego rządu spadła do 1,40 proc. (najniżej od 2003 r.), ale na koniec tygodnia wróciła do 1,53 proc. Inwestorzy nie mają wątpliwości, że recesja w USA się rozwija, co popycha ich w stronę bezpiecznych papierów, których ceny rosną. Przed tygodniem amerykańskie dwulatki dawały 1,7 proc. zysku. Na wysokim poziomie utrzymuje się rentowność 10-latek – wynosi 3,53 proc. wobec 3,57 proc. przed tygodniem. To wyraz obaw o wzrost inflacji w długim terminie. Rentowność dwuletnich obligacji niemieckiego rządu wyniosła 3,22 proc. wobec 3,14 proc. przed tygodniem. Wzrost rentowności to efekt rozczarowania komunikatem ECB, z którego wynika, że bank centralny strefy euro nie planuje obniżek stóp procentowych.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Cztery sesje spadkowe i jedna wzrostowa (w środę) – taki przebieg miały notowania w minionym tygodniu. Trudno, aby statystyka tygodnia indeksów miała korzystny wydźwięk. WIG spadł o 3,6 proc., tyle samo WIG20, mWIG 4,0, a sWIG 4,4 proc. Jedyne czym można się cieszyć to niska aktywność inwestorów w czasie spadków, obroty rosły wyraźnie tylko w tych rzadkich chwilach, kiedy wartość giełdowych indeksów rosła, co daje nadzieje, że podaż jest relatywnie słaba, a kupujący czekają na dobry moment (lepszą sytuację na giełdach światowych), by wydać swoje pieniądze.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce