Recesja ogarnia rynek pracy w USA
2008-03-10 09:40
Przeczytaj także: USA: indeksy giełdowe przełamały styczniowe dno
W czasie weekendu dowiedzieliśmy się, że FBI prowadzi śledztwo, w sprawie nadużyć w Countrywide Financial (największy kredytodawca na rynku kredytów hipotecznych). To z pewnością atmosfery wokół sektora nie poprawi. Poza tym JP Morgan Chase ostrzegł, że banki będą miały problem z klientami, którzy muszą dopłacić do depozytów (takich jak u nas na kontrakty na WIG20). Nie wywiązywanie się z obowiązku dopłaty do wymaganej wysokości stało się nagminne i może kosztować banki 325 mld USD. To też humorów nikomu nie poprawi. Już w nocy indeksy w Azji gwałtownie spadały. Najgorzej wyglądał spadek w Malezji, gdzie rządząca od 40 lat partia zmniejszyła po wyborach stan posiadania w parlamencie.
Na GPW piątek rozpoczął się wyprzedażą akcji. Już po 30 minutach handlu WIG20 spadał ponad 2 procent i testował poziom 2.800 pkt. Najsłabszy był sektor bankowy (już chyba tradycyjnie). Przez długi czas poprawa sytuacji na innych rynkach niespecjalnie pomagała naszym bykom. Dopiero na nieco ponad godzinę prze publikacją danych w USA, indeks zaczął powoli odrabiać straty. Po ich publikacji znowu szybko spadł, ale udało się zakończyć sesję na krytycznym poziomem 2.800 pkt. To był jedyny pozytyw tej sesji.
Dzisiaj sesję rozpoczniemy tak jak pokażą nam to inne rynki europejskie. Zakładam, że będzie to otwarcie zbliżone do neutralnego. Wszyscy będą czekali na to, co wydarzy się, w USA, a brak istotnych publikacji raportów makroekonomicznych będzie zmniejszał aktywność graczy. Ponieważ od dzisiaj przez 3 tygodnie różnica czasu z USA wynosić będzie 5 a nie 6 godzin, to od 14.30 będziemy już podlegali nastrojom płynącym z USA. To istotna zmiana. Cokolwiek by się jednak dzisiaj nie wydarzyło, to trzeba pamiętać, że obowiązuje sygnał sprzedaży. I jeszcze jedna uwaga – po weekendowych informacjach o medialnych, nowych informacjach na temat Ryszarda Krauze spółki z jego stajni mogą tracić. Rynek nie lubi niepewności.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion