eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFundusze PE coraz popularniejsze

Fundusze PE coraz popularniejsze

2008-03-11 11:27

Fundusze PE coraz popularniejsze

© fot. mat. prasowe

Zainteresowanie inwestycjami Private Equity rośnie nie tylko ze względu na niezależność od wahań rynków publicznych. Według Secus Asset Management inwestycje w perspektywiczne przedsiębiorstwa to dzisiaj najefektywniejsza forma lokowania wolnych aktywów, natomiast dla firm poszukujących kapitału to szansa szybkiego pozyskania środków na nieskrępowany i dynamiczny rozwój.

Przeczytaj także: Fundusze PE: jakie branże są atrakcyjne?

Private Equity (PE) to inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, dokonywane w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału. Private Equity są inwestycjami alternatywnymi w stosunku do tradycyjnych form lokowania środków finansowych. Inwestycje w ramach PE to przedsięwzięcia, w których inwestor (najczęściej fundusz) udostępnia kapitał spółkom, które nie są notowane na giełdzie. Pozyskane w ten sposób środki umożliwiają przedsiębiorstwom finansowanie ich działalności i rozwoju lub też pozwalają dotychczasowym właścicielom na sprzedaż swoich firm na rzecz funduszy PE. Innymi słowy - Private Equity to wszelkie inwestycje na rynku niepublicznym, służące osiągnięciu średnio - lub długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału w czasie (przeciętny czas trwania inwestycji to 3-5 lat). Inwestorzy PE mogą finansować różnego rodzaju przedsiębiorstwa: spółki dojrzałe, planujące wejście na giełdę w przyszłości, wymagające restrukturyzacji lub zmieniające właścicieli. Fundusze PE starają się by wartość firmy, w której mają znaczne udziały wzrosła na tyle by w perspektywie kilkuletniej móc znacznie zarobić na odsprzedaży udziałów. Jedną z form inwestycji PE są inwestycje Venture Capital (VC). Są to inwestycje dokonywane we wczesnych stadiach rozwoju firm, a niekiedy nawet dopiero na etapie pomysłu na biznes, które mają na celu zainicjowanie działalności przedsiębiorstwa lub jego ekspansję.

Interesy funduszu oraz interesy przedsiębiorcy są takie same, gdyż obu zależy na wzroście wartości firmy. W praktyce oznacza to, że sukcesy i porażki są udziałem jednej i drugiej strony a fundusze PE jako inwestorzy aktywnie współdziałają w tworzeniu wartości dodanej przedsiębiorstwa przez czynne uczestniczenie w działaniach z zakresu opracowywania i realizacji strategii, optymalizacji struktury finansowej lub wykorzystania synergii z innymi spółkami będącymi w portfelu funduszy. Oznacza to nie tylko wspieranie zarządu w realizacji programu rozwoju, ale współdziałanie w takich obszarach jak pomoc w przygotowywaniu biznesplanu, wsparcie w przekształcaniu struktur organizacyjnych, pomoc w doborze kadry, ekspertyza branżowa, doradztwo w procesie upublicznienia spółki, tworzenie strategii marketingowej, możliwość dostępu do informacji biznesowych, pozycji rynkowej firmy, czy w końcu wsparcie przy ekspansji zagranicznej. Fundusze monitorują również samą działalność przedsiębiorstwa, w szczególności jego wyniki finansowe a formalnymi płaszczyznami współpracy dla funduszu i przedsiębiorstwa są najczęściej rada nadzorcza lub rzadziej zarząd.

Fundusze Private Equity maja przewagę nad innymi sposobami finansowania, gdyż poprawiają stosunek zadłużenia do kapitałów własnych firmy i zwiększają jej zdolność kredytową. Co więcej, korzystanie z PE nie jest obciążone spłatami odsetek. Nie istnieje również niebezpieczeństwo przejęcia kontroli przez inwestora a więc fundusz PE i włączenia firmy w jego struktury, gdyż inwestor jest wspólnikiem, który przyjmuje wraz z dotychczasowymi właścicielami ryzyko inwestycji. Fundusz PE jako inwestor przyczynia się również do poprawy wizerunku firmy w którą inwestuje, gdyż inwestycja przekazuje podmiotom zewnętrznym informację, że znaczący inwestor wierzy w przedsiębiorstwo i jego potencjał, że spółka ma odpowiednią kadrę menedżerską i że działania firmy będą monitorowane. Dodatkowo, fundusze PE stwarzają możliwość realizacji projektów charakteryzujących się wysokim stopniem ryzyka.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: