Insajderzy sprzedawali akcje w lutym
2008-03-18 10:34
© fot. mat. prasowe
W lutym osoby pełniące kluczowe stanowiska w firmach chętniej sprzedawały akcje firm, w których pracują. Łączna wartość kupionych walorów wyniosła 54 mln PLN, przy aż 195 mln PLN sprzedanych.
Przeczytaj także: Tydzień: wynagrodzenia w Polsce i posiedzenie Fed
W porównaniu z ubiegłym miesiącem, wartość transakcji kupna spadła o 30 proc., natomiast wartość transakcji sprzedaży jest wyższa aż o 69 proc. Aktywność mierzona liczbą transakcji nie była duża. Wykonano zaledwie 181 operacji, przy grubo ponad 300 w styczniu i grudniu. Od początku roku insiderzy sprzedali akcje o wartości 228 mln PLN, a na zakupy wydali 131 mln PLN, czyli o 97 mln PLN mniej. Przewaga sprzedających w lutym to m.in. efekt przejęć niektórych spółek na GPW - insajderzy z Pratermu sprzedali akcje za 60 mln PLN w wezwaniu, Ryszard Krauze sprzedał za 20 mln PLN akcje Prokomu.SYTUACJA NA GPW
WIG20 zakończył sesję na najniższym poziomie (w cenach zamknięcia) od czerwca 2006 r. Teraz jedyną nadzieją posiadaczy akcji interesujących się wykresami, pozostaje dołek intraday z 22 stycznia - to poziom 2670 punktów. Warto zauważyć, że ani WIG, ani sWIG i mWIG jeszcze nie przełamały swoich styczniowych dołków, ale i tak sytuacji na GPW nie można określić jako przyjemnej.
Cały czas utrzymują się jednak niskie obroty (wczoraj 1,1 mld PLN), co sprawia, że wciąż utrzymują się nadzieje na szybką poprawę atmosfery. Nie mniej spadki przy niskich obrotach trwają już od czterech tygodni. W tym czasie WIG spadł 10 proc., właściciela zmieniły akcje o wartości zaledwie 12 mld PLN.
Wczoraj podrożały akcje 36. spółek, potaniały 270 (średnio o 3,1 proc.).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Dow Jones, który jest indeksem spółek przemysłowych zakończył sesję niewielkim wzrostem, podczas gdy S&P - indeks szerokiego rynku, a więc także z udziałem banków - stracił 0,9 proc., ale i tak o ponad połowę ograniczył straty z początku notowań. To właśnie akcje banków ściągały wartość indeksów, ponieważ inwestorzy nie są pewni co właściwie może się jeszcze zdarzyć na tym rynku.
W Azji dziś rano nastroje się uspokoiły, poza giełdami chińskimi. Zapowiedź ostrej walki z inflacją wywołała przecenę, indeks CSI 300 spadł o 5,2 proc. do najniższego od ośmiu miesięcy poziomu. W Korei i Japonii wartość indeksów rosła, ale nie można tego nazwać inaczej niż odreagowaniem po wcześniejszej przecenie. Nikkei zyskał 1,9 proc., Kospi 0,9 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce