eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJaki fundusz OFE wybrać?

Jaki fundusz OFE wybrać?

2008-03-19 10:32

Zgodnie z nowymi zasadami zreformowanego systemu emerytalnego w 2009 roku rozpoczną się wypłaty pierwszych emerytur. Nowy system wszedł w życie 1 stycznia 1999 roku i wyeliminował międzypokoleniową umowę, w myśl której pracująca część społeczeństwa utrzymuje emerytów.

Przeczytaj także: Czas wybrać fundusz emerytalny

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania staliśmy się poniekąd panami własnego losu. Już wkrótce bowiem nie tylko ZUS będzie decydował o jakości naszego życia na zasłużonej po latach pracy emeryturze, ale również świadczenia z innych źródeł, na które my osobiście jako przyszli świadczeniobiorcy możemy mieć wpływ. Lata ciężkiej pracy mogą się w końcu opłacić.

Składający się z trzech filarów system emerytalny daje nam sporo możliwości, bezpieczeństwo oraz dowolność w wyborze odpowiedniego dla siebie planu emerytalnego. ZUS – oferujący z budżetowych środków niezbędne minimum, III filar – dobrowolny, dla osób chcących i mogących potroić swoje przyszłe emerytalne świadczenia oraz Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) – obowiązkowy II filar, do którego wpływają pieniądze wprost z naszego comiesięcznego wynagrodzenia.

Składka emerytalna to obecnie 19,52% naszej ubruttowionej pensji, z której 12,22% trafia do ZUS, a 7,3% do OFE, który możemy wybrać zgodnie z indywidualnymi preferencjami. A jest to bardzo ważne, ponieważ jego w pełni świadomy, właściwy dobór będzie gwarantem naszego przyszłego świadczenia z tego filaru. Na rynku dostępna jest oferta 15 OFE (m.in. : AIG OFE, Allianz Polska OFE, Bankowy OFE, PZU Złota Jesień OFE, Skarbiec-Emerytura OFE, AXA OFE, ING Nationale Nederlanden Polska OFE, Commercial Union OFE itp.), których zadaniem jest jak najbardziej efektywne, a przy tym bezpieczne pomnażanie gromadzonych na koncie każdego uczestnika składek. Idea funkcjonowania każdego z funduszy jest taka sama. Na co więc należy zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Przy wyborze OFE powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Najważniejszym z nich są jednak zyski funduszu, czyli stopa zwrotu zainwestowanych składek, stanowiąca o przemyślanej polityce inwestycyjnej i fachowości instytucji zarządzającej funduszem. Jest ona podawana do wiadomości 2-krotnie w ciągu roku - w marcu i wrześniu i swym horyzontem czasowym obejmuje okres 36 miesięcy.

 

1 2

następna

oprac. : Gold Finance Gold Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: