eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJaki fundusz OFE wybrać?

Jaki fundusz OFE wybrać?

2008-03-19 10:32

Przeczytaj także: Czas wybrać fundusz emerytalny

Dane, którymi dysponuje Gold Finance wykazują, iż na dzień 28 września 2007 roku w pierwszej piątce najbardziej zyskownie inwestujących OFE znalazły się: OFE Polsat (stopa zwrotu – 59,22%), PeKaO (56,92%), AIG (54,73%), ING Nationale Nederlanden Polska (54,50%) oraz Commercial Union (54,30%). Te wyniki miały swoje przełożenie na liczbę osób zainteresowanych uczestnictwem w tych właśnie funduszach. Pod koniec 2007 roku najwięcej Klientów posiadł Commercial Union (2.725 mln) oraz ING Nationale Nederlanden Polska (2.591 mln).

Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na naszą decyzję jest cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za obsługę naszego konta emerytalnego. W jej skład wchodzą opłaty pobierane przez PTE (instytucje zarządzającą OFE) dla osób przystępujących do funduszu, opłaty od składek w kolejnych latach, opłaty dla agentów transferowych za prowadzone przez nich rejestry członków itp. Rok 2007 wykazał w tej materii tendencję spadkową. Średni koszt utrzymania jednego konta emerytalnego wyniósł 10,20zł, najmniej w AIG – 1,42zł, Pocztylionie – 4,48zł, Nordea – 7,68zł, a najwięcej w AXA – 14,28zł, Skarbcu – 13,89zł czy Generali 12,77zł. Koszt utrzymania naszego konta nie powinien mieć jednak aż tak dużego znaczenia. Wartości te mogą mieć związek ze świetną obsługą inwestycyjną naszych składek przez fachowców – licencjonowanych, wysokiej klasy doradców inwestycyjnych, których udane transakcje zwracają koszty z nawiązką.

Każdy fundusz prowadzi określoną politykę inwestycyjną opartą o zasady ograniczonego ryzyka. Przed przystąpieniem do funduszu warto zapoznać się z prospektem informacyjnym, aby zweryfikować informacje w co i w jakim udziale procentowym inwestowane będą nasze środki. OFE nie mogą inwestować w nieruchomości, kruszce, udziały spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarabiają natomiast na kupnie bonów skarbowych, obligacji i akcji, ale jedynie bardzo wiarygodnych przedsiębiorstw. Najlepsze decyzje inwestycyjne mają swoje odzwierciedlenie w corocznych rankingach. Wybór nie jest łatwy, ale nawet jeśli okaże się niezgodny z naszymi oczekiwaniami na otarcie łez mamy możliwość zmiany funduszu czterokrotnie w ciągu roku (25 stycznia, 25 kwietnia, 25 lipca i 25 października). Zmiana jest bezpłatna po 2-letnim stażu w OFE lub za opłatą w przypadku wcześniejszej zmiany (max 160 zł dla uczestników o stażu krótszym niż 12 miesięcy).

A jeśli już wybraliśmy… czekamy na spełnienie marzeń o dostatniej, pogodnej jesieni życia emeryta.

poprzednia  

1 2

oprac. : Gold Finance Gold Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: