Rynki finansowe 17-20.03.08
2008-03-20 18:52
© fot. mat. prasowe
Fed obniżył stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach w Polsce wzrosły w lutym o 12,8 proc. Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 14,9 proc.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 10-14.03.08
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Tydzień kończy się całkiem nieźle dla złotego. Oczywiście nasza waluta cały czas jest przede wszystkim pod wpływem przebiegu notowań pary euro/dolar, ale w minionym tygodniu dobre dane makroekonomiczne (wzrost wynagrodzeń i produkcji) znacznie przybliżające kolejną podwyżkę stóp procentowych pomagały inwestorom nabrać większego zaufania do naszej waluty. W rezultacie euro spadło o 0,2 proc. do 3,528 PLN, frank podrożał o 0,4 proc. do 2,257 PLN (ale w trakcie tygodnia było to już 2,30 PLN). Natomiast dolar podrożał – ze względu na przebieg notowań na świecie – o 1,1 proc. do 2,29 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Na początku tygodnia wszystko wyglądało tak jak wcześniej, czyli dolar bił rekordy słabości wobec innych walut. Aż do wtorku wieczorem naszego czasu, kiedy Fed obniżył stopy o 75 pkt bazowych, a nie o 100 pkt jak spodziewał się tego rynek. Sama różnica między oczekiwaniami, a faktycznie podjętą decyzją nie była tak istotna. Ważniejsze było to, że dała ona pretekst do realizacji zysków z trwającego od kilku tygodni trendu osłabiania dolara. Do końca tygodnia wszystko się zmieniło – dolar zyskał do euro 1,6 proc. Wspólną walutę wyceniano na 1,542 USD. Dolar w skali tygodnia spadł o 0,4 proc. do jena, ale odrobił kilkuprocentową stratę jaką miał na początku tygodnia. Jen umocnił się do euro o 0,6 proc.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce