Tydzień: Decyzja RPP i sprzedaż detaliczna w Polsce
2008-03-25 12:44
© fot. mat. prasowe
Najszerzej zapowiadanym wydarzeniem z tego tygodnia jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jej jutrzejsza decyzja co do podwyżki stóp procentowych.
Przeczytaj także: Dziś indeksy PMI w Europie
Wśród ekonomistów nie ma konsensusu, co do tego, czy RPP faktycznie podniesie stopy w trzecim miesiącu z rzędu. Co prawda nikt nie ma wątpliwości, co do tego, że podwyżki są potrzebne (zwłaszcza po piątkowych danych o wzroście inflacji bazowej do 2,5 proc.), ale nie jest pewne, czy układ głosów w Radzie pozwoli już w marcu na kolejną podwyżkę stóp, czy też raczej poczekamy na nią do kwietnia. Rynek pieniężny podwyżkę już zdyskontował, zatem sam jej termin nie jest aż tak znaczący. Poza RPP inwestorzy oczekują na dane o wzroście sprzedaży detalicznej - także poznamy je w środę. Oczekiwany wzrost ma sięgać 20 proc.SYTUACJA NA GPW
GPW wraca do gry po czterodniowej przerwie i właśnie teraz najlepiej widać jak naiwne bywa czasem sugerowanie się działaniami arbitrażystów. Przypomnijmy, że w ostatni czwartek, kiedy wygasały serie kontraktów terminowych, na GPW doszło do jawnej niemal manipulacji indeksem WIG20, który spadł na fixingu o 1,5 proc. (powiększając stratę do 2,5 proc.). Kto przestraszył się tego spadku i także sprzedał akcje, dziś może tego żałować - kiedy GPW nie pracowała, oglądaliśmy serię zwyżek na świecie (w Azji i USA) i napływ niezłych danych (wzrosła sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA).
Co więcej, w czwartek na naszej giełdzie mieliśmy podaż akcji ze strony arbitrażystów. Wynikałoby z tego, że ich zapasy akcji skurczyły się i to źródło podaży także może wyschnąć bardzo szybko.
W czwartek podrożały akcje 104. spółek, potaniały 167.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Giełdy amerykańskie zaczęły tydzień od wzrostów, które wywindowały główne indeksy do poziomów najwyższych od blisko miesiąca. Na wczorajszej sesji S&P i Dow Jones solidarnie zyskały po 1,5 proc. dzięki dobrym danym makro oraz poprawie nastrojów wokół spółek sektora finansowego. Do kupna ich akcji zachęciło podwyższenie (czterokrotnie) oferty przejęcia banku Bear Stearns przez JPMorgan Chase oraz nieoczekiwany wzrost sprzedaży domów na rynku wtórnym w lutym. Warto jednak zwrócić uwagę na dosyć niskie obroty, które odbierają część znaczenia wybiciu w górę z formacji podwójnego dna, jaka zarysowała się na wykresach wspomnianych indeksów.
Rynki azjatyckie zareagowały pozytywnie na taki przebieg notowań za oceanem i silnie rosły, pomimo umocnienia jena. Nikkei zyskał 2,1 proc., Kospi 1,2 proc., a Hang Seng aż 6,6 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Emil Szweda / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce