Rynki finansowe bardzo zmienne
2008-03-26 10:58
Przeczytaj także: USA: rentowność obligacji gwałtownie wzrosła
Obecne dylematy widać również przez pryzmat interpretacji zachowania rynku surowców. Inwestorzy w ostatnich dniach nie do końca wiedzą, czy zniżki traktować jako dobry znak, bo mniejsza jest wtedy presja inflacyjna, czy jednak odczytywać je jako potwierdzenie spowalniania światowej gospodarki. Początkowo przeważał pierwszy pogląd, co w poprzednią środę pociągnęło kursy akcji mocno w dół. Następnego dnia w zniżce notowań surowców widziano już jednak pozytywny aspekt. Wczoraj jednak znów zabrakło konsekwencji, bo towary wyraźnie drożały, ale akcje nie straciły. Wyraźnego związku więc między tymi rynkami nie ma.
Niemniej jednak warto odnotować, że w wyniku załamania cen akcji w sektorze finansowym w Ameryce prawie zrównała się jego kapitalizacja z branżami powiązanymi z rynkiem surowców. Subindeks finansowy S&P 500 ma wartość rynkową przeszło 2 bln USD, spółki z sektorów materiałów do produkcji i paliwowego w sumie ponad 1,9 bln USD. W połowie minionego roku było to odpowiednio 2,8 bln USD oraz 1,85 bln USD. To oznacza, że wpływ zmian na rynku surowców na amerykańską giełdę zwiększył się. Stąd też ewentualne odwrócenie na dobre tendencji wzrostowej na rynku towarów miałoby negatywny wpływ nie tylko na rynki wschodzące, ale również na amerykański parkiet.
Na razie jednak za wcześnie jest mówić o zmianie trendu – przeważa przekonanie, że mamy do czynienia z korektą po silnych zwyżkach. Biorąc jednak pod uwagę spekulacyjny charakter ostatniej fali wzrostu cen surowców, trzeba liczyć się z jego zakończeniem praktycznie w dowolnym momencie.
Najważniejsze wydarzenia z 25 marca 2008 r.:
- Indeks cen domów w USA S&P/Case Shiller w styczniu spadł o 10,7%, nieco więcej od prognoz
- Styczniowa sprzedaż detaliczna w Kanadzie zwiększyła się o 1,5%m/m, spodziewano się 1,4%
- Marcowy wskaźnik nastrojów konsumentów Conference Board wyniósł 64,5 pkt, miał osiągnąć 73,5 pkt
Dziś na rynkach
- Sprzedaż detaliczna w lutym w Polsce
- Lutowa stopa bezrobocia w Polsce
- Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
- Marcowy indeks oczekiwań Ifo w Niemczech
- Cotygodniowe dane o liczbie zaciąganych kredytów hipotecznych w USA
- Lutowe zamówienia na dobra trwałego użytku w USA
- Lutowa sprzedaż domów na rynku pierwotnym
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Katarzyna Siwek / expander