Dziś sprzedaż detaliczna i decyzja RPP
2008-03-26 12:29
W środę poznamy także wartość indeksu koniunktury w Niemczech - indeks Ifo ma wynieść 103,4 pkt, wobec 104,1 pkt przed miesiącem. Ponadto sprzedaż nowych domów w USA.
Przeczytaj także: Tydzień: Decyzja RPP i sprzedaż detaliczna w Polsce
Zaczniemy jednak rano od danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. Szacuje się, że wzrost w lutym wyniósł 19 proc. wobec 20,9 proc. w styczniu. Potwierdzenie tych oczekiwań przybliżyłoby podwyżkę stóp procentowych jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Czy jednak taka decyzja zapadnie, jest do pewnego stopnia niewiadomą. Rynek zgadza się, że podwyżka będzie, nie wiadomo tylko czy dziś, czy za miesiąc. Wczesnym popołudniem poznamy wielkość zamówień na dobra trwałego użytku w USA (oczekiwany wzrost o 1 proc. po spadku o 5,3 proc. w styczniu), a o godz. 15.00 wyniki sprzedaży nowych domów w Stanach. Oczekuje się spadku sprzedaży o 1,4 proc. po spadku o 2,8 proc. przed miesiącem.SYTUACJA NA GPW
Jedyną spółką z WIG20, której akcje wczoraj nie drożały był Bioton. Atmosfera na giełdzie nie była może sielankowa, ale w stosunku do nastrojów sprzed tygodnia, kiedy kreślono negatywne scenariusze, zanotowaliśmy znaczący postęp. Inna sprawa, że ten postęp ogranicza się jednak głównie do spółek z WIG20. Na pozostałe 322 spółki przypadło zaledwie ok. 200 mln PLN obrotów. W takiej sytuacji nawet wzrost szerokiego rynku (podrożały akcje 222. spółek, potaniały 67.) nie wygląda przekonująco. Z tym, że trzeba pamiętać, że w obecnej atmosferze to WIG20 daje sygnał do wejścia na rynek - małe i średnie spółki cierpliwie nań poczekają. Sygnałem dla nie lubiących ryzyka będzie pokonanie przez WIG20 ostatniego lokalnego szczytu, a więc wyjście w okolice 3 tys. pkt. Wczoraj sporo do tego zabrakło.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Pomimo kiepskich danych makro, na wczorajszej sesji na Wall Street głównym indeksom udało się obronić przed realizacją zysków po silnych wzrostach z dni poprzednich - S&P zyskał 0,2 proc., a Dow Jones stracił 0,1 proc., oba przy bardzo niskich obrotach. Inwestorzy nie przejęli się spadkiem indeksu zaufania konsumentów do poziomu najniższego od ponad pięciu lat oraz silnym spadkiem cen nieruchomości. Do sprzedaży akcji zniechęciły ich dobre nastroje wokół spółek technologicznych, po podniesieniu prognoz przez Monsanto (producent genetycznie modyfikowanych nasion) oraz wzrosty cen surowców, które przełożyły się na rosnące ceny spółek wydobywczych.
Spokojnie przebiegła również sesja na rynkach azjatyckich. Nikkei stracił 0,3 proc., a Kospi i Hang Seng zyskały odpowiednio 0,3 proc. i 0,1 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce