Rynek nieruchomości w Polsce - luty 2008
2008-03-28 10:48
© fot. mat. prasowe
Luty br. był kolejnym miesiącem, w którym średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym, w największych miastach Polski utrzymały się na niemal niewzruszonym poziomie - wynika z raportu Oferty.net i Open Finance.
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - styczeń 2008
Jak wynika z analizy ofert sprzedaży mieszkań wystawionych w serwisie Oferty.net nieznacznie w górę poszły stawki wywoławcze w Gdyni i Sopocie (odpowiednio 2,5% i 2,2%), minimalnie spadły w Rzeszowie, Gdańsku i Bydgoszczy (odpowiednio o 3,5%, 2,8% i 2%), a w pozostałych miastach zmiany cen za 1 m2 nie przekraczały 100 PLN.Obserwowana stabilizacja średnich cen jest faktem. Mieszkania ani nie drożeją jak jeszcze rok czy dwa lata temu ani nie tanieją na tyle, by mówić o trendzie spadkowym. Dostępne na rynku oferty są zróżnicowane cenowo - od najtańszych (w przeliczeniu na m2) mieszkań o dużych powierzchniach w starych, zaniedbanych lub nieatrakcyjnie zlokalizowanych budynkach, przez oferty z tzw. "segmentu popularnego" (mieszkania w stosunkowo nowych budynkach lub w lepszych lokalizacjach) w średnich cenach, po komfortowe i kosztowne mieszkania oraz apartamenty dla klientów o wysokich i bardzo wysokich zarobkach.
Obecna sytuacja mocno kontrastuje z pozostającą w pamięci, nie tak dawną gorączką mieszkaniową. Wielu uczestników i obserwatorów rynku przywykło wówczas do tego, że oferty schodziły "na pniu", a ceny zmieniały się z dnia na dzień. Teraz to się zmieniło; mieszkania to nie bułeczki - ich sprzedaż zajmuje trochę czasu, a na zakup niestety nie każdy może sobie pozwolić.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynek nieruchomości w Polsce XII 2015
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny mieszkań, kredyty mieszkaniowe, kredyty walutowe, kredyty we frankach szwajcarskich