UBS i Lehman Brothers emitują akcje
2008-04-01 11:10
© fot. mat. prasowe
UBS - największy bank europejski - przeprowadzi emisję akcji o wartości 15 mld CHF, aby pokryć stratę, którą poniósł w pierwszym kwartale. Akcje sprzedaje także Lehman Brothers.
Przeczytaj także: Tydzień: indeks koniunktury i rynek pracy w USA
UBS zapowiedział, że odpisy wartości posiadanych przez niego aktywów powiązanych z rynkiem kredytów subprimie, zostaną powiększone o 19 mld CHF, a sama strata za I kwartał wyniesie ok. 12 mld CHF. Bank już po raz drugi zwraca się do inwestorów z prośbą o kapitał, ostatnią emisję akcji sprzedał w końcówce ub.r. Tymczasem od początku roku wartość USB spadła o 45 proc. do 60 mld CHF, co czyni z niego potencjalnie łakomy kąsek do przejęcia.Emisję akcji przeprowadza także Lehman Brothers - amerykański bank inwestycyjny. Jego oferta to skromne 3 mld USD w akcjach zamiennych z kuponem odsetkowym na 7-7,5 proc.
SYTUACJA NA GPW
Na pierwszej sesji tygodnia w zasadzie powtórzyliśmy scenariusz z piątku. Spadek na otwarciu - ponownie wynikał ze słabego zachowania giełd amerykańskich - i podciągania cen w popołudniowej części notowań. Powszechnie o window dressing na koniec kwartału podejrzewane są fundusze inwestycyjne, ale jeśli się nad tym zastanowić, to nie ma większej różnicy czy fundusze akcji straciły w I kwartale 13,7 czy 12,7 proc. proc. Jaka by nie była motywacja kupujących, to fakt jest faktem - na koniec sesji WIG20 wyszedł na plus (choć rano tracił prawie 2 proc.), a razem z nim pozostałe indeksy.
O sukces bykom było tym łatwiej, że obroty wczoraj były najniższe od siedmiu sesji i ledwie przekroczyły 1 mld PLN. Podrożały akcje 141. spółek, potaniały 143.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na ostatniej sesji tego kwartału na Wall Street główne indeksy powoli odrabiały straty z ostatnich trzech notowań. S&P zyskał 0,6 proc., a Dow Jones 0,4 proc. przy średnich obrotach. Tę zwyżkę ciężko uznać za window dressing, skoro od początku roku pierwszy z indeksów stracił ponad 10 proc., a drugi blisko 8 proc. Poprawa nastrojów to zwykłe odreagowanie po spadkach, któremu pomogły lepsze od oczekiwań wskazanie indeksu Chicago PMI, silny spadek ropy oraz wieści z sektora finansowego. Sekretarz Henry Paulson zapowiedział rozszerzenie pomocy finansowej Fed poza największe banki, a Citigroup podzieli się na dwa mniejsze podmioty starając się utrzymać wysoką dochodowość swojej działalności. Akcje kupowali także inwestorzy w Azji, pomimo spadków cen surowców na giełdach towarowych. Nikkei zyskał 0,9 proc., Hang Seng 1,3 proc., Kospi spadł 0,1 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce