Niski kurs funta: w co inwestować GBP?
2008-04-02 12:03
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Kupno nieruchomości, jeżeli ma dostarczyć zysków, powinno być inwestycją długoterminową. Innym pomysłem na ulokowanie funtów w dłuższym horyzoncie czasowym może być założenie własnej firmy na Wyspach. Rządowi Wielkiej Brytanii w sytuacji, gdy grozi ich gospodarce spowolnienie porównywalne z tym za Oceanem, bardzo zależy na zwiększeniu przedsiębiorczości we własnym kraju. Nowe firmy mogą okazać się „lekarstwem na całe zło” wywołane kryzysem sektora pożyczkowego. Założenie własnego biznesu w Wielkiej Brytanii może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ wiąże się z szeregiem udogodnień finansowych, administracyjnych i brakiem zabójczej biurokracji, która wciąż jest zmorą polskich przedsiębiorstw.Dwa powyższe pomysły wiążą się z zamrożeniem gotówki na wiele lat. Alternatywą są bardziej płynne inwestycje w instrumenty finansowe. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn, uznawany za jedno z centrów finansowych świata, co oznacza dostęp do bardzo wielu ciekawych produktów finansowych, oferowanych przez wyspecjalizowane instytucje o znanej marce i nieposzlakowanej renomie. Można powierzyć swoje pieniądze najlepszym bankom (HSBC, Barclays Bank, Lloyds TSB), funduszom, zarządzającym i wybrać takie produkty, które są często niedostępne dla Polaków w Polsce, a zapewnią nam zyski.
Za bardziej konkretny przykład udanej inwestycji w funtach może posłużyć zakup sprzętów AGD/RTV w Wielkiej Brytanii, które w porównaniu z cenami w polskich sklepach są często tańsze. W poniższej tabeli zostały przedstawione przykłady towarów, na których można oszczędzić, kupując je na Wyspach. Dotyczy to zarówno coraz bardziej popularnych MacBook’ów, nowoczesnych iPod’ów i komórek, jak i ekspresów do kawy czy czajników. Jest to okazja dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, jak i dla tych, którzy jadą w celach turystycznych, naukowych czy w odwiedziny do rodziny mieszkającej w UK.
fot. mat. prasowe
Poza tym nie powinniśmy zapominać, że przed nami otwierają się niesamowite możliwości kupowania niedawno jeszcze bardzo drogich brytyjskich książek m.in. z działu literatury fachowej bądź z beletrystyki. Warto pomyśleć o prestiżowych kursach albo studiach (np. MBA) w Wielkiej Brytanii, które kiedyś dla Polaków były zupełnie niedostępne.
Rynek oferuje nam wiele alternatyw inwestycyjnych, jeżeli posiadamy oszczędności w funtach bądź zarabiamy w brytyjskiej walucie. Chociaż końca aprecjacji złotego nie widać, funt sam w sobie ma sporą siłę nabywczą, dlatego jeżeli wymiana funtów na polskie złote wydaje się nam dosyć kosztowna, można spróbować zainwestować w sprzęt AGD/RTV, skorzystać z usług brytyjskich banków, założyć firmę bądź wybrać się na studia w Londynie, Oxfordzie lub w Cambridge.
1 2
oprac. : Maciej Ziętara / eGospodarka.pl