eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSektor usług USA: poznamy indeks PMI i ISM

Sektor usług USA: poznamy indeks PMI i ISM

2008-04-03 11:22

Sektor usług USA: poznamy indeks PMI i ISM

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Poza odczytem koniunktury w sektorze usług w Europie i USA, dowiemy się także jak wyglądała sprzedaż detaliczna w strefie euro w lutym. Oczekuje się, że jej poziom nie zmienił się rok do roku.

Przeczytaj także: Notowania banków rosną

Sektor usług to według różnych szacunków 80-90 proc. amerykańskiego PKB. Dlatego inwestorzy tak wielką wagę przykładają do odczytu indeksu ISM, który już w poprzednich miesiącach spadł poniżej 50 pkt. Poziom 50 pkt oddziela recesję w sektorze do rozwoju, a ze względu na wagę usług w całym PKB, może wskazywać także na recesję w USA. Ekonomiści spodziewają się, że w marcu indeks przyjął wartość 48,5 pkt - o 0,8 pkt niższą niż w lutym. Także w Europie dziś podane zostaną wskaźniki koniunktury w tym sektorze, ale ekonomiści nie spodziewają się nigdzie spadku indkesów PMI poniżej 50 pkt.

SYTUACJA NA GPW


Była to jedna z najciekawszych sesji w ostatnich dniach, bo żadna ze stron rynku długo nie mogła wypracować sobie dominującej pozycji. Do wczesnego popołudnia na parkiecie utrzymywał się wzrost WIG20 o ok. 1 proc., ale nie był on powiększany. W ostatnich dwóch godzinach notowań przewagę uzyskali sprzedający, m.in. za sprawą prezesa Fed, który przyznał, że amerykańska gospodarka może znaleźć się w recesji w I półroczu, co pogorszyło nastroje na giełdach w Europie i USA. U nas doszedł element realizacji zysków po wzroście WIG20 o ponad 10 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Obroty podliczono na 1,65 mld PLN - to najwyższe obroty, jakie towarzyszyły sesji spadkowej na GPW od półtora miesiąca (nawiasem mówiąc wtedy również obserwowaliśmy realizację zysków, tyle że z wyższego poziomu).

Podrożały akcje 158. spółek, potaniały 128.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Na wczorajszej sesji na Wall Street obozowi byków udało się obronić indeksy przed spadkami pomimo mieszanych danych makro oraz mało optymistycznych wypowiedzi szefa Fed przed Kongresem. Przez większość notowań S&P i Dow Jones wahały się w okolicach wtorkowego zamknięcia, aby po gorszej końcówce zejść odpowiednio 0,2 proc. i 0,4 proc. pod kreskę. Obroty były dosyć niskie. Z jednej strony brak większej realizacji zysków po silnych wzrostach we wtorek to dobra informacja, jednak ciężko wyobrazić sobie, żeby takie tempo zwyżek zostało utrzymane. Do wzrostów, poza okresem akumulacji, potrzebne są dobre perspektywy gospodarcze poparte danymi makro, a te jeśli ostatnio zaskakują pozytywnie, to tylko dlatego, że nie są tak złe jak oczekuje rynek.

Rynki azjatyckie rosną trzecią sesję z rzędu, tym razem dzięki spółkom surowcowym. Nikkei zyskał 1,5 proc., Kospi 1,2, a Hang Seng po 1,8 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: