Jak oszczędzać na emeryturę?
2008-04-03 12:42
Przeczytaj także: Sposoby oszczędzania na emeryturę
Wbrew pozorom wysokie bariery wyjścia i likwidacji zgromadzonego kapitału są atutem tej formy oszczędzania na emeryturę. Polisę można bowiem zlikwidować przed określonym w niej terminem, ale wiąże się to z określonymi kosztami. Dzięki temu kapitał nie odpływa z rachunku, ponieważ oszczędzający ma dodatkową motywację do kontynuowania programu i zwiększania tym samym swojego kapitału na emeryturę.Obecnie na rynku jest przynajmniej dziesięć liczących się towarzystw ubezpieczeń na życie oferujących programy typu unit linked. Według danych firmy monitorującej Analizy Online Sp. z o.o. na koniec 2007 roku liderem w tym segmencie był AEGON TU na Życie SA. W ciągu pierwszych 3 kwartałów 2007 roku pozyskał on do produktów z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym 2,2 mld zł, przy dynamice na poziomie +88%. Następnie najwyższy wzrost uzyskała Nordea Polska TUnŻ SA, której przypis zwiększył się wobec 3 kwartałów ubiegłego roku o +108%. Kolejne miejsca zajęli znani gracze, którzy odnotowali niestety słabsze rezultaty niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek składki do produktów z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym odnotowały PZU Życie (-26%) oraz TUnŻ WARTA SA (-24%), która tym samym dała się wyprzedzić przez Generali (+16%). Na uwagę zasługuje jeszcze AXA ŻYCIE TU S.A. za ponad 3,5-krotny wzrost przypisu składki oraz TUnŻ EUROPA SA, który do produktów z funduszem zebrał w analogicznym okresie 60 mln zł.
Fundusz inwestycyjny
Inwestycja w fundusz inwestycyjny jest równoznaczna z zakupem jednostek uczestnictwa, czyli części funduszu. Fundusze lokują natomiast zebrane w ten sposób środki pieniężne w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. I właśnie sposób lokowania środków różnicuje fundusze na akcji, obligacji, rynku pieniężnego, zrównoważone i stabilnego wzrostu.
W ramach uczestnictwa w funduszu wpłacamy do niego środki, jednak nie ma konieczności dokonywania regularnych wpłat, a płynność kapitału jest duża. To niestety nie jest najlepszym motywatorem do gromadzenia środków przez 10–30 lat z myślą o emeryturze.
Aktywa zgromadzone w ten sposób nie są również zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, który jest pobierany przy każdej zmianie funduszu. Dodatkowo inwestycja w jeden fundusz obarczona jest dużym ryzykiem. Decydując się więc na ten instrument, należy uwzględnić wagę dywersyfikacji i podzielić portfel na kilka funduszy.
Lokata bankowa
Jest powszechnie znaną i bezpieczną formą oszczędzania. Nie jest obarczona ryzykiem inwestycyjnym, ale w porównaniu z innymi instrumentami finansowymi zapewnia bardzo niskie zyski. Może służyć jako instrument chroniący kapitał przed inflacją, dzięki czemu zgromadzone oszczędności nie tracą swojej mocy nabywczej.
Wybierając takie rozwiązanie, deponujemy w banku pieniądze na z góry określony czas. Zapłatę za złożone środki otrzymujemy w postaci odsetek, których wysokość zależy nie tylko od oprocentowania lokaty, lecz także od długości okresu deponowania oraz częstotliwości kapitalizowania odsetek.
W odróżnieniu od większości krajów Europy Zachodniej w naszych oszczędnościach główny prym wiodą właśnie lokaty bankowe. Patrząc jednak na strukturę oszczędności gospodarstw domowych, wciąż można zauważyć duży potencjał funduszy inwestycyjnych, które w ostatnich latach odnotowywały wysokie przyrosty kapitału.
Przeczytaj także:
Światowy Dzień Oszczędzania. Zadbaj o swoją emeryturę
![Światowy Dzień Oszczędzania. Zadbaj o swoją emeryturę [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Światowy Dzień Oszczędzania. Zadbaj o swoją emeryturę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Swiatowy-Dzien-Oszczedzania/Swiatowy-Dzien-Oszczedzania-Zadbaj-o-swoja-emeryture-233587-150x100crop.jpg)
oprac. : Money Expert
Więcej na ten temat:
oszczędzanie na emeryturę, emerytura, sposoby oszczędzania, PPE, IKE, oszczędności, oszczędzanie