eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCo zdecydują: EBC, Bank Anglii, Bank Japonii?

Co zdecydują: EBC, Bank Anglii, Bank Japonii?

2008-04-07 12:16

Co zdecydują: EBC, Bank Anglii, Bank Japonii?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nadchodzące dni nie będą obfitowały w istotne publikacje makroekonomiczne, choć inwestorzy uzależnieni od tego rodzaju informacji będą mogli wybrać coś dla siebie.

Przeczytaj także: Jaka stopa bezrobocia w USA?

Już dziś poznamy produkcję przemysłową Niemiec w marcu (oczekiwana dynamika to 0,0 proc.), po sesji w USA pierwsza ze spółek zaprezentuje wyniki za I kwartał. Wyniki kolejnych firm będą stopniowo napływać na rynek w najbliższych tygodniach i mogą mieć większe znaczenie niż dane makro. We wtorek protokół z posiedzenia Fed i dane o liczbie podpisanych umów na sprzedaż domów w USA. W środę posiedzenie Banku Japonii (stopy bez zmian) i zapasy w hurtowniach USA. W czwartek decyzja ECB (stopy bez zmian) i Banku Anglii (oczekiwana obniżka o 25 pkt), oraz wyniki sprzedaży w sieciach handlowych (USA). W piątek dynamika cen eksportu i importu z/do USA.

SYTUACJA NA GPW


Piątkowy handel WIG20 rozpoczął się tuż poniżej poziomu 3000 pkt i w tych okolicach spokojnie sobie krążył do wczesnego popołudnia. Na kilkadziesiąt minut przed podaniem informacji z amerykańskiego rynku pracy, popyt wyraźnie się ożywił i ceny akcji zaczęły rosnąć. Nawet sama publikacja danych, która miała bardzo złą wymowę, tylko na chwilę pozbawiła byki rezonu. Ale skoro zagraniczne giełdy również w umiarkowany sposób reagowały na dane z USA, to i u nas inwestorzy wyzbyli się szybko obaw i wzrost był kontynuowany. Zignorowanie słabych danych świadczy o sile rynków akcji (nie tylko naszego), choć nie wiadomo, czy za tę ignorancję nie przyjdzie kiedyś zapłacić. Minusem piątkowej sesji na pewno są obroty - wyniosły zaledwie 1,06 mld PLN, więc cała zwyżka traci nieco na wiarygodności.

W piątek podrożały akcje 161. spółek, potaniały 112.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Na piątkowej sesji na Wall Street głównym indeksom kolejny dzień udało się obronić przed spadkami, pomimo słabych danych makro z amerykańskiego rynku pracy. Bezrobocie w marcu wzrosło za sprawą silnego spadku zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Te dane mogły rozczarować tym bardziej, że były znacznie gorsze od i tak już pesymistycznej prognozy. Niemniej, inwestorzy sprzedawali akcje tylko przez kilkadziesiąt minut po rozpoczęciu notowań, a później indeksy pięły się w górę skutecznie odrabiając straty. Argumentem za kupnem akcji były wzrosty cen surowców, na czym zyskiwał sektor wydobywczy. To spółki z tej branży sprawiły, że S&P wzrósł o 0,1 proc., a Dow Jones stracił zaledwie 0,1 proc. Spółki surowcowe wyciągnęły indeksy ponad kreskę również na giełdach azjatyckich. Nikkei zyskał 1,2 proc., Kospi 0,4 proc., a Hang Seng 1,2 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: