Dziś spotkanie G7
2008-04-11 12:13
© fot. mat. prasowe
W piątek w Waszyngtonie odbędzie się spotkanie ministrów finansów grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Ekonomiści są sceptyczni co do ich możliwości rozwiązania kryzysu.
Przeczytaj także: EBC i Bank Anglii ogłoszą dziś decyzje
Głównym tematem rozmów mogą być rozważania na temat nowych regulacji, które nie pozwolą na wywołanie podobnych kryzysów w przyszłości. I choć także i ten temat wzbudza kontrowersje, to wielu inwestorów chciałoby usłyszeć co administracja rządowa może zrobić aby rozwiązać obecny kryzys, zamiast zajmować się przyszłymi. Inwestorzy nie oczekują więc zbyt wiele po spotkaniu G7, zwłaszcza że pole manewru jest ograniczone. Być może jednak uda się wypracować choć standardy skoordynowanej akcji banków centralnych i rządów. Inwestorzy nie sądzą także, by G7 interweniowała w jakikolwiek sposób w celu obrony notowań i pozycji dolara.SYTUACJA NA GPW
Obroty akcjami ośmioma spółek z WIG20 nie przekroczyły wczoraj nawet 10 mln PLN. Wartość transakcji na całym rynku wyniosła 845 mln PLN i była najniższa od 28 grudnia 2006 r. Marazm, który oglądamy w tym tygodniu zdaje się nie mieć końca, ale też trzeba mieć w pamięci, że każda taka niemrawa sesja zbliża nas coraz bardziej do wybicia z trwającej konsolidacji. Wybicie może mieć podwójne znaczenie. Po pierwsze, chodzi o wybicie z trendu krótkoterminowego (to już tydzień jak WIG20 porusza się między 2980-3050 pkt), po drugie gdyby wybicie nastąpiło w górę pojawiłaby się automatycznie szansa na przełamanie szczytów z lutego (3150 pkt dla WIG20). Pozostaje cierpliwie czekać na wybicie, a okres oczekiwania wykorzystać na budowę portfela pod przyszły przebieg notowań.
Wczoraj podrożały akcje 105. spółek, potaniały 181.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Obozowi byków udało się wczoraj odrobić część strat z poprzednich spadkowych dni na Wall Street. Przy mieszanych danych makro inwestorzy przyglądali się poszczególnym spółkom. Spodobał im się Wal-Mart, który podniósł prognozę zysku w pierwszym kwartale oraz Cisco Systems, który według banku Morgan Stanley również pozytywnie zaskoczy swoimi wynikami. Podwyższono rekomendację także dla walorów Intela, a w rezultacie Nasdaq rósł wczoraj najsilniej - na zamknięciu zyskiwał 1,3 proc.. Indeksy S&P i Dow Jones musiały zadowolić się blisko 0,5 proc. zwyżką. Warto zauważyć, że znacznie wzrosły obroty, zwłaszcza w przypadku indeksu spółek technologicznych.
To dobra wróżba, którą w ten sposób odebrali również inwestorzy na rynkach azjatyckich.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce