Tydzień: Inflacja i rynek nieruchomości w USA
2008-04-14 13:52
Przeczytaj także: Dziś spotkanie G7
PROGNOZA GIEŁDOWA
Atmosfera na światowych rynkach co prawda nie jest najlepsza, a rozmiar spadków indeksów giełd amerykańskich i azjatyckich może sprawiać przygnębiające wrażenie, to jednak trzeba pamiętać i o tym, że wiele z tych negatywnych wydarzeń zostało na GPW zdyskontowane już w czasie piątkowej sesji, kiedy indeksy silnie traciły.
Naturalnie nigdy nie wiadomo, czy światową przecenę zdyskontowaliśmy w całości czy w części, więc możemy spodziewać się wahań także i dziś, ale nie powinny być one tak silne jak w piątek, przynajmniej przed południem. Później nastroje będą ewoluowały w kierunku wyznaczanym przez notowania kontraktów w handlu przedsesyjnym w USA.
Plusem wybicia z konsolidacji jest fakt, że przebiegała ona przy niskich obrotach - stosunkowo niewiele akcji zostało w jej trakcie kupionych i stosunkowo niewiele z nich trafi teraz na rynek. Od tej strony podaż jest więc ograniczona, pytanie jednak czy to piątkowe wybicie nie zniechęci inwestorów działających w średnim terminie. Nadchodzące dni dadzą nam odpowiedź na to pytanie, a póki co spodziewamy się niewielkich wahań w pierwszych godzinach sesji i ewentualnie większych emocji (z szansą na przedłużenie spadków) w drugiej części notowań.
WALUTY
W komunikacie po spotkaniu grupy G7 zwrócono uwagę na skutki wahań kursów walutowych w ostatnich miesiącach, w szczególności na słabość dolara. Co prawda nie ma mowy o żadnej interwencji rynkowej, ale dolar i tak umocnił się po tym komunikacie. Kurs euro spadł nawet poniżej 1,57 USD, ale dziś rano wynosi już 1,577 USD, więc reakcja inwestorów mogła być tylko chwilowa.
Jen zyskuje do dolara 0,3 proc. a do euro 0,5 proc. To oznacza, że na świecie znów brakuje chętnych do kupowania bardziej ryzykownych aktywów.
Przeszkadza to trochę złotemu, który w poniedziałek traci na wartości. Dolar podrożał do 2,18 PLN, euro do 3,438 PLN, a frank do 2,18 PLN (w piątek było to 2,15 PLN).
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce