Dziś inflacja i wynagrodzenia w Polsce
2008-04-15 10:25
© fot. mat. prasowe
Ekonomiści oczekują, że wynagrodzenia w Polsce w marcu nadal rosły w dwucyfrowym tempie, a dynamika wyniosła 11,1 proc. wobec 12,8 proc. w lutym.
Przeczytaj także: Tydzień: Inflacja i rynek nieruchomości w USA
Wzrost wynagrodzeń jest bacznie obserwowany przez Radę Polityki Pieniężnej, ale wygląda na to, że marzec nie przyniesie zmiany dotychczasowej tendencji. Ekonomiści oczekują także wzrostu zatrudnienia o 5,9 proc., co tworzy presję na dalszy wzrost płac. GUS poda dziś także dane o wzroście inflacji - oczekiwania to 4,1 proc. wobec 4,2 proc. w lutym. Dane będą napływać także ze świata - poznamy inflację w Wielkiej Brytanii i indeks koniunktury w niemieckiej gospodarce ZEW. Dowiemy się również jaka była dynamika cen produkcji przemysłowej w USA, oraz jak wyglądały przepływy kapitałów do USA w lutym. Wyniki kwartalne opublikuje Intel i Johnson & Johnson.SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowe otwarcie przyniosło nieśmiałą próbę odrobienia części strat z piątku. Ale niewielkie obroty w tej fazie sesji zdradzały, że ta próba skończy się niepowodzeniem. I rzeczywiście, krótko po południu WIG20 przyspieszył spadki - inwestorzy sprzedawali akcje obawiając się reakcji giełdy amerykańskiej na wyniki banku Wachovia, który zapowiedział przeprowadzenie emisji akcji po stracie z I kwartału. WIG20 stracił kolejne 50 pkt, ale z kolei dane o wzroście sprzedaży detalicznej w USA (wzrost o 0,2 proc.) uspokoiły nieco sytuację i indeks odrobił większą część strat. Ten ruch wzrostowy był istotny, bo pokazał, że rynek jest w stanie się bronić przed spadkami. Inna sprawa, że obroty wczoraj były niskie (900 mln PLN na całym rynku akcji), więc nawet ta obrona nie przesądza o zakończeniu spadków na GPW.
Wczoraj podrożały akcje 80. spółek, potaniały 223.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na wczorajszej sesji na Wall Street obozowi byków nie udało się odrobić nawet części strat z piątkowej przeceny. Po neutralnym otwarciu indeksy kierowały się na południe, później odrabiały straty, jednak zamknęły się na lekkich minusach. S&P stracił 0,3 proc., a Dow Jones 0,2 proc. Niezbyt udana sesja była wynikiem kolejnych rozczarowań, jeśli chodzi o wyniki spółek. O kwartalnej stracie poinformowała Wachovia, jeden z większych amerykańskich banków, co zmusi ją do obcięcia dywidendy oraz nowej emisji akcji w celu pozyskania dodatkowego finansowania. To nie wróży dobrze na początku tygodnia, w którym swoje wyniki podadzą Citigroup, Merrill Lynch, JP Morgan Chase i Bank of New York. Spokojnie było też dziś rano na rynkach azjatyckich. Nikkei zyskał 0,6 proc., Kospi stracił 0,3 proc. a Hang Seng spadł o 0,1 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce