Wynagrodzenia w Polsce w III 2008
2008-04-15 18:21
© fot. mat. prasowe
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 10,2 proc., wobec 11,1 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. Zatrudnienie natomiast wzrosło o 5,8 proc.
Przeczytaj także: Dziś inflacja i wynagrodzenia w Polsce
Ekonomiści ankietowani przez ISB oczekiwali średnio, że zatrudnienie wzrosło o 5,9 proc. Nadal więc wskaźnik wynagrodzeń rośnie w tempie dwucyfrowym przy szybkim wzroście zatrudnienia. Jest zdecydowanie za wcześnie, by na tej podstawie wyrokować, że tempo wzrostu wynagrodzeń może się zatrzymać w kolejnych miesiącach, ale już drugie półrocze - jeśli wzrost gospodarczy faktycznie wyhamuje, może nie być dla pracowników tak łaskawy. Inflacja w marcu wzrosła o 4,1 proc., a więc tak jak spodziewało się tego Ministerstwo Finansów. Z danych ze świata warto odnotować napływ 72 mld dolarów do USA w lutym oraz nieoczekiwany wzrost indeksu aktywności gospodarczej.SYTUACJA NA GPW
Na dobrą sprawę sesja rozpoczęła się dopiero krótko po godz. 13.00, bo wcześniej handel był bardzo płytki, a zmiany cen akcji i ineksów niewielkie. Po południu poznaliśmy dane GUS o inflacji i wzroście wynagrodzeń, ale tradycyjnie inwestorzy zignorowali dane z krajowego podwórka z większą atencją oczekując na doniesienia z USA. Te dzisiejsze były wyjątkowo udane - większe okazały się napływy kapitałów do USA (ale przecież ktoś musi płacić za objęcie emisji akcji amerykańskich banków), zupełnie nieoczekiwanie wzrósł indkes aktywności ekonomicznej w regionie Nowego Jorku - do plus 0,6 pkt z minus 22,2 pkt w marcu. Raport Johnson & Johnson okazał się lepszy od oczekiwań i te informacje łącznie podniosły ceny akcji i na świecie i u nas. Z tym że u nas przy śmiesznie niskim obrocie - 802 mln PLN na całym rynku akcji to obroty najniższe od października 2006 r.
Dziś podrożały akcje 121. spółek, potaniały 161.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce