Dziś inflacja w strefie euro i USA
2008-04-16 12:20
Przeczytaj także: Dziś inflacja i wynagrodzenia w Polsce
PROGNOZA GIEŁDOWA
Wprawdzie sesje w USA i na rynkach azjatyckich zakończyły się wzrostami, ale były one na tyle skromne, że zostały uwzględnione w cenach akcji już podczas wczorajszych notowań. Najlepiej zachowywał się WIG20, który pokonał nie tylko pozostałe polskie indeksy, ale również większość swoich zagranicznych odpowiedników. To może skusić inwestorów do realizacji zysków i pociągnąć polskie blue chipy w dół. Oczywiście, silniejszej przecenie musiałoby towarzyszyć pogorszenie nastrojów za granicą, a do końca tygodnia jest do tego wiele okazji. Dziś poznamy sporo ważnych danych makro z inflacją w Europie i USA na czele, a w dniach następnych wyniki kwartalne największych amerykańskich banków.
Za przeceną przemawia również analiza techniczna wykresów WIG i WIG20. Po silnych spadkach przy dużych obrotach rynek zatrzymał się na krótki przystanek, z którego bardzo szybo możemy zjechać na minima ostatnich miesięcy.
WALUTY
Wczorajsze dobre dane z amerykańskiego podwórka umocniły dolara tylko na kilka godzin. Dziś rano waluta Stanów Zjednoczonych znów handlowała się w okolicy rekordowo niskich poziomów w stosunku do euro, za które płacono 1,583 USD. Wprawdzie widmo wysokiej inflacji za oceanem powinno umacniać zielone banknoty z podobiznami amerykańskich prezydentów, ale dziś publikowana jest również inflacja w Euroladzie. Według prognoz wzrosła w marcu, a jak widomo, większą wagę do spadku wartości pieniądza przykłada ECB. FED koncentruje się na dbaniu o wzrost gospodarczy w USA, więc taniejący dolar jest mu na rękę.
Zmiany na rynkach zagranicznych służą umocnieniu złotego. Euro kosztuje 3,40 PLN, funt 4,23 PLN, a dolar potaniał o 0,3 proc. do 2,148 PLN. Do rekordów zbliżył się frank szwajcarski- spadł o 0,5 proc. do 2,14 PLN.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Kursy ustalone przez Narodowy Bank Polski 15 kwietnia
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce