Inwestowanie w produkty strukturyzowane
2008-04-22 10:22
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jakie lokaty strukturyzowane w 2008 roku?
Produkty strukturyzowane dają klientowi określony udział w zyskach jaki generuje wskaźnik rynkowy, o który oparty jest dany produkt, przy jednoczesnej gwarancji zwrotu części bądź całości zainwestowanego kapitału. Obecnie na rynku pojawiło się wiele różnych rozwiązań, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, ale różnią się niewielkimi szczegółami mogącymi mieć istotne znaczenie dla klienta. Proponowane przez instytucje finansowe produkty najczęściej wymagają minimalnej wpłaty wahającej się w granicach od 10 do nawet 50 tysięcy złotych. To sprawia, że stają się one niedostępne dla osób dysponujących mniejszymi środkami. Można jednak znaleźć na rynku produkty pozwalające inwestować osobom mającym do dyspozycji np. 5 tysięcy złotych.fot. mat. prasowe
Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się dokładnie z parametrami danego produktu. Ważne jest, aby klient był świadomy w co inwestuje i od czego zależy jego ewentualny zysk. Produkty strukturyzowane są inwestycją płynną, co oznacza, że inwestor może wycofać swoje środki po aktualnej wartości rynkowej lokaty. W większości przypadków istnieją jednak opłaty likwidacyjne, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem inwestycji. Na rynku można jednak znaleźć rozwiązania, które takich opłat nie posiadają. Istotnym parametrem dla klienta jest także proponowany w każdym produkcie procentowy udział we wzroście aktywów (tzw. partycypacja). Może się zdarzyć, że różne instytucje finansowe oferują produkty oparte o ten sam indeks, warto wtedy wybrać rozwiązanie oferujące większy udział w zyskach.
Produkty strukturyzowane są ciekawą alternatywą dla funduszy inwestycyjnych i lokat bankowych. Potencjalny zysk, który jest wolny od podatku, dodatkowo podnosi atrakcyjność tej formy inwestycji. Mnogość produktów obecnych na rynku sprawia, że klienci mają do wyboru wiele ciekawych rozwiązań. Powinniśmy je jednak poddać dogłębnej analizie przed podjęciem ostatecznej decyzji.
oprac. : Maciej Dyja / Gold Finance