Klienci wycofali z funduszy inwestycyjnych 2 mld PLN
2008-04-21 18:36
Przeczytaj także: Tydzień: Sprzedaż detaliczna i rynek nieruchomości w USA
Giełdy europejskie odreagowały piątkowe wzrosty, które wypchnęły je najwyżej od półtora miesiąca. O godz. 17.15 niemiecki DAX tracił 1 proc., francuski CAC 1,2 proc., a brytyjski FTSE100 zaledwie 0,2 proc. Impulsem do realizacji zysków była rosnąca cena ropy, na czym najbardziej ucierpiały akcje linii lotniczych oraz producentów samochodów. Sporym wahaniom podlegały również spółki finansowe, po ogłoszeniu planu Banku Anglii, który chce zwiększyć płynność w sektorze bankowym o kolejne 50 mld GBP. Ta informacja nie wzbudziła jednak zbyt dużego entuzjazmu, ponieważ pojawiły się wraz z nią zapowiedź nowej emisji akcji przez bank RBS oraz obniżenie rekomendacji dla Barclays przez Merrill Lynch. Na czerwono rozpoczęła również tydzień giełda amerykańska, m.in. za sprawą słąbych wyników Bank of America. Dwie godziny po rozpoczęciu notowań S&P i Dow Jones traciły po 0,6 proc.WALUTY
W ciągu dnia euro podrożało do ponad 1,59 USD, mimo że tydzień rozpoczynało od poziomu niższego o ok. dwa centy. Powrót euro w okolice historycznych szczytów wobec dolara był możliwy dzięki wypowiedziom przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, którzy dali do zrozumienia, że problem zażegnania wysokiej inflacji bynajmniej nie został rozwiązany. Po drugie dzisiejsza seria raportów kwartalnych ze strony amerykańskich spółek raczej rozczarowała inwestorów i obawy o recesję w USA powróciły na rynek.
Jen umocnił się dziś o 0,3 proc. do dolara i spadł w takim samym stopniu wobec euro.
U nas dolar powrócił już w okolice 2,14 PLN, euro staniało do 3,413 PLN, frank spadł natomiast do 2,125 PLN. O umocnieniu złotego nadal decyduje dysparytet w stopach procentowych między Polską i strefą euro, oraz układ notowań na światowych rynkach.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce