Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 15,7 proc.
2008-04-22 19:04
© fot. mat. prasowe
Nie sprawdziły się, więc optymistyczne oczekiwania ekonomistów, którzy średnio spodziewali się wzrostu o 20,9 proc. Nawet najbardziej pesymistyczna prognoza mówiła o wzroście o 16,4 proc.
Przeczytaj także: Dziś sprzedaż detaliczna w Polsce
Ponieważ w lutym wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 23,8 proc., wielu obserwatorów sądzi, że dzisiejsze dane - w połączeniu z mniejszą dynamiką produkcji przemysłowej (zaledwie 0,7 proc.), będą stanowiły przesłankę do wstrzymania się z podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak warto także zwrócić uwagę na spadek stopy bezrobocia w marcu do 11,1 proc. z 11,5 proc. w lutym, oraz na inflację bazową na poziomie 2,7 proc. wobec 2,5 proc. Mimo wolniejszego tempa wzrostu produkcji i wydatków detalicznych, dane te mogą wskazywać na utrzymywanie się presji inflacyjnej nawet przy wolniejszym tempie wzrostu gospodarczego.SYTUACJA NA GPW
Słabość rynku staje się z każdym dniem coraz bardziej widoczna. Wcześniej GPW po prostu nie podążała tropem zwyżek na innych rynkach, dziś podaż - choć niewielkim wysiłkiem - przejęła kontrolę nad rynkiem. Może się zdawać, że inwestorzy tym razem przyłożyli odpowiednią wagę do danych o niższej dynamice sprzedaży detalicznej i rosnącej inflacji, bo to właśnie krótko po ich publikacji rynek przyspieszył spadki. Głównie jednak są one konsekwencją słabości rynku w ostatnich dniach - w końcu część inwestorów straciła cierpliwość. Obroty pozostały na niewielkim poziomie (choć były jednak nieznacznie wyższe niż wczoraj).
W tym miejscu czytelnikom jestem winien przeprosiny. We wczorajszym komentarzu pisałem o 40-proc. spadku IDM, tymczasem wynikał on z odjęcia praw poboru nowej emisji od kursu. Za tak fatalne niedopatrzenie zainteresowanych przepraszam.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce