Polacy inwestują rozsądnie
2008-04-23 11:02
Przeczytaj także: Inwestowanie - nowe trendy
Wzrost przeciętnej skłonności do inwestowania miał też miejsce w przypadku obligacji i funduszy obligacji oraz w przypadku funduszy nieruchomości.
fot. mat. prasowe
W marcowym badaniu została też wprowadzona nowa kategoria, nieuwzględniona w poprzedniej ankiecie - fundusze surowcowe inwestujące np. na rynku złota. Potrzebę posiadania w portfelu tego typu instrumentów deklaruje dziś 44% badanych.
Spadek zainteresowania akcjami
Tylko w przypadku jednej kategorii – akcje i fundusze akcji – odnotowany został spadek przeciętnej skłonności do inwestowania w marcu względem czerwca, z 29% do 23%. Spadek ten nie wydaje się znaczący, biorąc pod uwagę skalę przeceny akcji wynoszącą od szczytu hossy ponad 30%. Warto też odnotować, że po pierwszych dwóch miesiącach trwania spadków, miał miejsce wzrost przeciętnej skłonności do inwestowania w akcje. Co również jest bardzo interesujące, najliczniejszą grupę (48% badanych) stanowią dziś osoby, które w akcje lub fundusze akcji zainwestowałyby od zera do 40% aktywów. W połowie zeszłego roku, najliczniejsza była grupa osób, które uważały, że w tego typu instrumenty w ogóle nie ma sensu inwestować.
Taki wynik badania oznacza, iż Polacy z pewnym dystansem podchodzą do inwestycji w akcje. Wiadomo, że wypłaty z funduszy akcji kumulowały się w miesiącach, w których WIG notował 2-cyfrowe spadki (rekordowe wypłaty, w kwocie przekraczającej 5 mld zł, miały miejsce w styczniu). Z drugiej jednak strony, jeżeli popatrzymy tylko na napływy, to okazuje się, że w styczniu i w lutym były zbliżone do wpłat z analogicznego okresu przed rokiem. To oznacza, że istnieje spora grupa inwestorów, którzy wpłacają środki do funduszy albo w celach spekulacyjnych, albo w ramach długoterminowych programów oszczędzania, w których alokacja składki zmienia się stosunkowo rzadko.
fot. mat. prasowe
oprac. : K. Siwek, J. Sadowski / expander