eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeZłoty osłabił się do dolara

Złoty osłabił się do dolara

2008-04-24 10:25

Złoty osłabił się do dolara

© fot. mat. prasowe

Wczorajsza sesja na rynku krajowym przyniosła osłabienie polskiej waluty. Kurs USD/PLN znajduje się ponownie ponad poziomem 2,15 a więc sytuacja tej pary w dalszym ciągu nie jest rozstrzygnięta.

Przeczytaj także: Euro po 1,60 USD

Rynek krajowy


W przypadku kontynuacji korekty, pierwszym ważnym poziomem oporu będą okolice 2,19. Bardzo stabilnie zachowuje się w dalszym ciągu para EUR/PLN i w tym przypadku ważnym oporem są okolice 3,43. Wczorajszy ruch na wspomnianych parach wynikał głównie ze zmian kursów na rynku zagranicznym. Obserwowana korekta na parze EUR/USD doprowadziła do umocnienia dolara również w stosunku do innych walut.

Inwestorzy krajowi mogą także dzisiaj szybko reagować na zmiany nastrojów na rynku zagranicznym, ponieważ nie poznają oni żadnych nowych publikacji z Polski. Dopiero 30 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych i do tego czasu inwestorzy będą prawdopodobnie przywiązywać dużą wagę do nastrojów na rynku zagranicznym. W dłuższym terminie o losach rodzimej waluty może zadecydować wspomniana decyzja RPP oraz wygłoszony po jej podjęciu komunikat.

Obecnie rynek oczekuje, że koszt pieniądza pozostanie na niezmienionym poziomie. Wpływ na takie prognozy miały ostatnie publikacje danych makroekonomicznych, które nie były tak dobre, jak w czasie poprzednich odczytów.

Należy jednak zauważyć, że z powodu takich oczekiwań ewentualna podwyżka stóp może zostać dość dynamicznie zdyskontowana poprzez szybkie umocnienie polskiej waluty.

O godzinie 9 za jednego dolara płacimy 2,1520 natomiast jedno euro kosztuje 3,41. Naszym zdaniem w najbliższych godzinach złoty może zyskać na wartości.

Rynek zagraniczny


Podczas wczorajszej sesji nie powiodła się kolejna próba przebicia przez kurs EUR/USD psychologicznej bariery 1,60. Rynek w dalszym ciągu czeka na silny impuls, który pomógłby wznieść wartość euro ponad ten poziom. Mimo, że dzisiaj poznamy kilka istotnych danych, które mogą wpłynąć na rynek walutowy, to jednak trudno oczekiwać, by doprowadziły one kurs EUR/USD na nowe szczyty. Wzrost może naszym zdaniem nastąpić, lecz nie będzie on aż tak silny.

Do dalszego umocnienia euro względem dolara mogą przyczynić się dzisiejsze doniesienia ze Stanów Zjednoczonych na temat sprzedaży domów na rynku pierwotnym w marcu. Żadne z ostatnio publikowanych danych z amerykańskiego sektora nieruchomości nie napawały optymizmem, dlatego trudno oczekiwać, by te przedstawiane dzisiaj pozytywnie zaskoczyły.

Niewielką porcję nadziei na poprawę sytuacji w Stanach Zjednoczonych mogą natomiast dać przedstawiane o godz. 14.30 zamówienia na dobra trwałego użytku za marzec. Oczekiwania zakładają niewielki ich wzrost. W lutym odnotowano ich spadek o 1,7%. Słaby dolar zaczyna pozytywnie oddziaływać na amerykańskich eksporterów, co może być już widoczne w przedstawianych dziś danych.

Przy wciąż „byczych” nastrojach na rynku EUR/USD, nawet dobre dane o zamówieniach nie będą raczej jednak w stanie pogłębić korekty wartości euro względem dolara.

Twierdzenie to potwierdza reakcja rynku na dzisiejsze doniesienia z drugiego pod względem wielkości szwajcarskiego banku, Credit Suisse. Wbrew temu, że instytucja ta po raz pierwszy od pięciu lat odnotowała kwartalną stratę, co dobitnie świadczy o rozszerzeniu się kryzysu rynku kredytowego na Europę, kurs EUR/USD nie uległ większemu spadkowi i w dalszym ciągu stabilizuje się w pobliżu poziomu 1,5840.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: