eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeOsłabienie złotego przed decyzją RPP

Osłabienie złotego przed decyzją RPP

2008-04-30 12:09

Osłabienie złotego przed decyzją RPP

© fot. mat. prasowe

We wtorek na rynku krajowym obserwowaliśmy osłabienie złotego. Impuls do deprecjacji rodzimej waluty dało pokonanie przez kurs EUR/PLN silnego oporu 3,4350.

Przeczytaj także: Rynek walutowy czeka na rozstrzygnięcie

Rynek krajowy


Wzrosty kursu tej pary walutowej zatrzymały się dopiero na 3,46. Z punktu widzenia analizy technicznej, wartość euro wyrażana w złotym może dojść przynajmniej do 3,47. Wczoraj polska waluta osłabiła się również względem dolara. Kurs pary USD/PLN wzrósł do poziomu 2,22.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje, że zostaną one pozostawione bez zmian. Taka decyzja została już w dużej mierze zdyskontowana przez inwestorów m.in. poprzez wczorajszą wyprzedaż złotego. Jednak w dalszym ciągu nie wszyscy uczestnicy rynku są przekonani o tym, że Rada nie dokona dzisiaj kolejnej interwencji. Jeśli faktycznie tego nie uczyni, a z oficjalnego komunikatu do tej decyzji nie będzie wynikać, że już w maju stopy zostaną podwyższone, złoty może ulec dalszemu osłabieniu.

Pierwsze opory, które będą powstrzymywać dalsze wzrosty kursów par USD/PLN oraz EUR/PLN to odpowiednio 2,23 oraz wspomniane już 3,47. Po ich pokonaniu osłabienie złotego może nieco przybrać na sile. By mogło się dokonać, niezbędne będzie dalsze umocnienie amerykańskiego dolara na światowych rynkach.

W najbliższych dniach, z uwagi na długi weekend, płynność na rynku złotego może ulec zmniejszeniu. Fakt ten może zostać wykorzystany do spekulacyjnych ruchów w notowaniach polskiej waluty, co z kolei spowoduje wzrost zmienności.

Rynek zagraniczny


Dzisiaj nad ranem poznaliśmy dane o kondycji japońskiej gospodarki w marcu. Dużo niżej od oczekiwań spadła produkcja przemysłowa. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie -0,7%, tymczasem wniósł on aż -3,1%.

Również ilość nowych zamówień przemysłowych była niższa od oczekiwań. Miesięczny wzrost to zaledwie 6,4% wobec oczekiwanych 18,4%. Sytuację tę można tłumaczyć spadkiem produkcji w sektorze motoryzacyjnym. Niezbyt optymistyczne informacje z japońskiej produkcji zostały zrównoważone optymistycznym komunikatem Banku Japonii, który nie zdecydował się na zmianę stopy procentowej. Efektem tego było nieznaczne umocnienie jena w stosunku do dolara.

W dalszej części dnia poznamy szereg danych makroekonomiczych z eurolandu. W pierwszej kolejności stopę bezrobocia w Niemczech oraz strefie euro. Później opublikowane zostaną indeksy nastrojów konsumentów oraz w przemyśle i biznesie. Opublikowana zostanie także wstępna inflacja w kwietniu, gdzie spodziewany jest niewielki spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Reakcji rynku na przedstawione wskaźniki należy się spodziewać dopiero po napłynięciu danych ze Stanów Zjednoczonych. Rynek walutowy niecierpliwie czeka na decyzję Rezerwy Federalnej, poznamy ją jednak dopiero wieczorem polskiego czasu. Wcześniej natomiast równie istotna zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych wg ADP, a także bardzo ważny dla dalszych losów amerykańskiej waluty pierwszy odczyt PKB za pierwszy kwartał w USA. Ujemne wskazanie potwierdzi, że Stany są już w recesji. Obecnie para EUR/USD znajduje się w wąskim przedziale wahań na poziomie 1,5540 – 1,5620. W miarę napływu nowych informacji z rynku, kurs może odchylać się w jedną, bądź drugą stronę, zależnie od nastroju jakie wywołają publikowane dane. Kierunek trendu wskaże natomiast komunikat Komitetu Otwartego Rynku ogłoszony po decyzji w sprawie kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: