Dziś decyzja RPP i Fed. Bank Japonii już postanowił
2008-04-30 12:58
© fot. mat. prasowe
Zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii nie zmienił stóp procentowych, za to obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w tym roku z 2,1 do 1,5 proc.
Przeczytaj także: Dziś nastroje konsumentów i ceny domów w USA
Decyzja Banku Japonii była tym łatwiejsza do przewidzenia, że publikowany dziś indeks PMI spadł z 49,5 do 48,6 pkt (wskazanie poniżej 50 pkt oznacza recesję), wydatki gospodarstw domowych spadły o 1,6 proc. (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc.), a produkcja przemysłowa spadła o 3,1 proc. (oczekiwano spadku o 0,8 proc.). Dziś rano poznamy dane z Europy - indeks nastrojów konsumentów i biznesu w strefie euro, oraz prognozę inflacji dla tego regionu. Po południu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (raczej przesunie podwyżkę stóp) i przede wszystkim na dane o wzroście amerykańskiego PKB w I kwartale. Na koniec Fed podejmie decyzje o stopach procentowych.SYTUACJA NA GPW
W czasie ostatnich sześciu sesji mieliśmy trzy kolejne dni spadków i trzy z rzędu sesje wzrostowe. Prosta arytmetyka nakazywałaby zakończenie serii wzrostów wczoraj i tak właśnie się stało. Po trochu to zasługa słabych nastrojów na światowych rynkach, po części spadek na GPW da się wytłumaczyć tracącym na wartości złotym i niewesołych wnioskach płynących z ankiety NBP wśród przedsiębiorstw (eksporterzy cierpią coraz mocniej). Jedynym impulsem prowzrostowym był raport Telekomunikacji, która w I kwartale zarobiła więcej niż oczekiwano, ale ten impuls wystarczył do wzrostu samej tylko TPSA o 0,8 proc. przy sporych obrotach. W ogóle na tę jedną spółkę przypadły obroty na poziomie 400 mln PLN, a na pozostałe 343 już tylko 700 mln PLN. Zatem mimo spadku indeksów wciąż możemy mówić o marazmie na GPW i wyczekiwaniu na koniec tygodnia.
Wczoraj podrożały akcje 108. spółek, potaniały 169.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na wczorajszej sesji na Wall Street główne indeksy kontynuowały trend spadkowy. Przy niewielkich obrotach S&P stracił 0,4 proc., a Dow Jones 0,3 proc. Przecena nie była głęboka, bowiem nie było ku temu przesłanek. Wprawdzie ceny mieszkań w lutym załamały się (indeks CaseShiller pokazał ich spadek o 12,7 proc.), a indeks zaufania konsumentów spadł, jednak rynek spodziewał się takich odczytów. Większe wahania możemy zobaczyć po sesji dzisiejszej, kiedy poza licznymi danymi makro, poznamy decyzję Fed w strawie stóp procentowych. Zdania, czy obniżki będą kontynuowane, są podzielone. Wydaje się, że skoro kryzys kredytowy powoli zmierza ku końcowi, a prognozy PKB zakładają niewielką recesję, Fed może wstrzymać się z obniżkami, zostawiając sobie większe pole manewru w przyszłości.
W Azji sesja przebiegła spokojnie. Nikkei stracił 0,3 proc., Hang Seng 0,2 proc., a Kospi wzrósł o 0,8 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce