Niejednoznaczny komunikat FED
2008-05-02 10:33
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Osłabienie złotego przed decyzją RPP
Rynek krajowy
Dzisiaj kursy wspomnianych par walutowych kształtują się nieco poniżej czwartkowych maksimów. W kolejnych godzinach nie powinny one ulegać większym odchyleniom. Wzrost zmienności w notowaniach par USD/PLN oraz EUR/PLN możemy obserwować dopiero ok 14.30, kiedy ze Stanów Zjednoczonych napłyną istotne dane makroekonomiczne na temat zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. To one mogą wskazać rynkowi walutowemu kierunek na najbliższe dni.
Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawienie stóp procentowych bez zmian nie miała dużego wpływu na notowania złotego. Była ona już wcześniej zdyskontowana przez rynek stąd brak jego reakcji.
Inwestorów nie zaskoczył również „jastrzębi” ton oficjalnego komunikatu RPP. Wynika z niego, iż członkowie Rady w dalszym ciągu w swych działaniach będą skupiać się na walce z inflacją. W kwietniu wstrzymali się oni z podwyżką stóp m.in. ze względu na gorsze dane makroekonomiczne, które napłynęły z naszego kraju w ostatnim czasie. Jeśli kolejne doniesienia z polskiej gospodarki nie będą już tak złe, następnej podwyżki stóp procentowych w naszym kraju możemy spodziewać się już w maju bądź czerwcu. Nieco bardziej prawdopodobny jest ten drugi termin. Do tego czasu minima ustanowione ostatnio w notowaniach par USD/PLN oraz EUR/PLN nie powinny zostać naruszone.
Rynek zagraniczny
W środę wieczorem inwestorzy poznali wreszcie decyzję Komitetu Otwartego Rynku. Ben Bernanke, szef FED-u, zakomunikował, że podstawowa stopa procentowa zostaje obniżona do poziomu z grudnia 2004 roku, czyli do 2%. Z komunikatu towarzyszącemu tej decyzji nie wynikało jasno, czy jest to koniec cyklu obniżek. Zostało zasygnalizowane, że wszystko będzie zależało od sygnałów napływających z gospodarki. FED ma nadzieję, że wzrost eksportu - pobudzony słabnącym dolarem - jest w stanie wspomóc amerykańską gospodarkę w wyjściu z obecnego kryzysu. Reakcją rynku było nieznaczne osłabienie dolara, zatrzymane na poziomie EUR/USD 1,5640.
Wczorajsze dane przyczyniły się do umocnienia dolara. W pierwszej kolejności poznaliśmy informację o nowych bezrobotnych w USA. W stosunku do poprzedniego tygodnia, gdy dane były zaskakująco lepsze, tym razem wynik był gorszy od prognoz. W ostatnim pełnym tygodniu kwietnia zarejestrowano 380 tys. nowych bezrobotnych.
W ciągu dnia poznaliśmy już nieco lepsze informacje. Nieznacznie wzrosły marcowe wydatki osobiste amerykańskich konsumentów, co w przypadku zwalniającej gospodarki należy uznać za pozytywny sygnał. Wyżej od prognoz odnotowano również wskaźnik aktywności amerykańskiej gospodarki ISM. Wyniósł on 48,6 pkt co było takim samym wynikiem jak miesiąc wcześniej. Wskaźnik ISM ma duże znaczenie dla amerykańskich i światowych inwestorów.
Efektem niezłych danych z USA było umocnienie dolara do poziomu EUR/USD 1,5430. Obecnie para ta znajduje się w wąskim przedziale 1,5430-1,5480, a rynek czeka na kolejne makroekonomiczne dane. Rano poznaliśmy sprzedaż detaliczną z Niemiec. Wynik był gorszy od prognoz, gdyż spodziewano się niewielkiego wzrostu, tymczasem sprzedaż spadła o 0,1%.
Również brytyjski indeks cen domów Halifax spadł niżej niż prognozowano. Wyniósł on -1,3% wobec oczekiwanego spadku o -0,6%. Przed nami indeks PMI ze strefy euro, a później istotne dane ze Stanów Zjednoczonych. O godz. 14:30 poznamy stopę bezrobocia oraz zmianę zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (payrolls). W przypadku stopy bezrobocia, prognozowany jest niewielki wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. Nastrój natomiast mogą zepsuć payrollsy, prognozowany jest 80 tys. spadek zatrudnienia, co nie jest dobrą informacją.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers