eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA: indeksy przebiły linie trendu spadkowego

USA: indeksy przebiły linie trendu spadkowego

2008-05-05 11:58

Przeczytaj także: USA: indeks S&P/Case Schiller poniżej oczekiwań


Najważniejsze wydarzenia z okresu 30 kwietnia 2008 r. – 02 maja 2008 r.:

  • Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o obniżce głównej stopy procentowej o 25 pb - poinformował Fed po zakończeniu dwudniowego posiedzenia. Stopa funduszy federalnych została obniżona do 2,00 proc. z 2,25 proc. Jest to siódma obniżka tej stopy od 2003 roku. Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się obniżenia głównej stopy procentowej z 2,25% do 2%. Fed obniżył również stopę dyskontową, stosowaną w przypadku bezpośrednich kredytów bankom komercyjnym, do 2,25%.
  • Najnowsze dane o stanie gospodarki ogłoszone przez agencje rządowe USA są lepsze niż oczekiwali ekonomiści. Skłania to media do komentarzy, że być może amerykańska gospodarka najgorsze ma już za sobą.
  • W kwietniu pracodawcy zlikwidowali dalsze 20 tys. miejsc pracy - podał w piątek rząd USA - ale jest to kilkakrotnie mniej niż oczekiwano (75 tys.). Bezrobocie spadło nawet w tym miesiącu z 5,1 do 5%, podczas gdy prognozy mówiły o jego wzroście do 5,2%.
  • Wcześniej rząd poinformował, że w pierwszym kwartale tego roku PKB wzrósł o 0,6%, czyli w tym samym tempie, co w ostatnim kwartale zeszłego roku. Pozwoliło to administracji oświadczyć, że gospodarka nie znajduje się w recesji - jak twierdzi wielu ekonomistów - a tylko przechodzi wciąż okres "spowolnionego wzrostu".
  • W piątek prezydent George W. Bush ponownie wyraził przekonanie, że gospodarka znowu wyjdzie na prostą. "Ta gospodarka się rozkręci, ufam że tak się stanie" – powiedział w wystąpieniu w stanie Missouri. Przypomniał, że rząd zaczął już deponować rabaty podatkowe na kontach obywateli, uchwalone wcześniej przez Kongres w ramach pakietu pobudzenia gospodarki. Każdy Amerykanin ma otrzymać jednorazowo 600 dolarów, a rozliczające się razem z podatków małżeństwa po 1200 dolarów.
  • Zamówienia w przemyśle amerykańskim w marcu wzrosły m/m o 1,4% po spadku miesiąc wcześniej o 0,9% (po korekcie) - poinformował także w piątek Departament Handlu USA. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w marcu wzrosną o 0,2%
  • Wskaźnik Dow Jones - indeks cen akcji 30 największych korporacji, tzw. Blue Chips - ponownie przekroczył barierę 13 tys. punktów.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez NTC Research na zlecenie Reutersa, wyniósł w kwietniu 50,7 pkt wobec 52,0 pkt w marcu - podano ostateczne wyliczenia na stronach internetowych. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 50,8 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Sprzedaż detaliczna w Niemczech w marcu niespodziewanie spadła, już drugi miesiąc z rzędu, bo rosnąca inflacja sprawia, że Niemcy mają w swoich portfelach mniej gotówki. Sprzedaż spadła m/m o 0,1%, po spadku w lutym o 0,7% - podał urząd statystyczny w Wiesbaden w komunikacie w piątek. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu o 0,6 proc. Inflacja w marcu w Niemczech wzrosła do 3,3% , najwyższego poziomu od 12 lat.

Dziś na rynkach

  • USA - (16.00) Publikacja wskaźnika ISM Service za kwiecień br.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: