Tydzień: raporty kwartalne spółek
2008-05-05 12:30
© fot. mat. prasowe
W nowy - już regularny - tydzień wchodzimy znając najważniejsze dane makro z USA, z precyzyjnymi oczekiwaniami dotyczącymi decyzji ECB i Banku Anglii i z niepewnością związaną z raportami za I kwartał.
Przeczytaj także: Dziś decyzja RPP i Fed. Bank Japonii już postanowił
Już we wtorek swoje wyniki za I kwartał opublikuje BRE Bank, dzień później zrobią to Pekao i BPH, a w czwartek PKO BP i BZ WBK. Na koniec tygodnia publikację swojego raportu zapowiedział KGHM. Zatem dane makroekonomiczne, którymi emocjonował się rynek w ostatnim czasie, zostaną zastąpione przez raporty kwartalne, których zawartość powinna mieć większy wpływ na zachowanie konkretnych papierów. Raporty banków są pewną zagadką, bo sprzedaż kredytów hipotecznych mogła być niższa, ale konsumpcyjnych - niekoniecznie. Również firmy mogły nadal być aktywne w pożyczaniu pieniędzy. W czwartek decyzje ECB i Banku Anglii - stopy mają pozostać niezmienione.SYTUACJA NA GPW
Każda z trzech ubiegłotygodniowych sesji przebiegała według podobnego scenariusza: w ciągu dnia na warszawskim parkiecie handlował wyłącznie ten, kto musiał lub nie miał ciekawszego zajęcia, a ostateczny poziom indeksów ustalali między sobą w ciągu ostatnich minut najwięksi gracze. Chociaż główne indeksy na przestrzeni tygodnia odnotowały symboliczne wzrosty ( WIG oraz WIG20 +0,9 proc.) to nikt nie traktuje tego jako powrót fali optymizmu na GPW. Przy obecnych obrotach trudno mówić w ogóle o rynku, skoro na całym parkiecie handluje się wyłącznie kilkoma walorami o największym udziale w indeksach, dlatego puśćmy w niepamięć ten nudny tydzień i dajmy inwestorom zareagować na garść istotnych wydarzeń z zagranicy, bo obecny okres skutecznie oduczył inwestorów z GPW samodzielności.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na ostatniej sesji poprzedniego tygodnia na Wall Street główne indeksy kontynuowały czwartkowe wzrosty dzięki dobrym danym makro oraz informacjom ze spółek. S&P zyskał 0,3 proc., a Dow Jones wzrósł o 0,4 proc. Na otwarciu zasięg zwyżki był dwukrotnie wyższy, po tym jak pozytywnie zaskoczył raport z amerykańskiego rynku pracy oraz dane o zamówieniach fabrycznych. Spadek stopy bezrobocia w kwietniu na pewno ucieszył obóz byków, który mógł się obawiać, że możliwości konsumpcyjne obywateli USA zostaną ograniczone również z tej strony. W dalszej części sesji dominowała jednak chęć do realizacji zysków, głównie z czwartkowej zwyżki.
Azja zaczęła tydzień bardzo spokojnie. Hang Seng nie zmienił się w stosunku do czwartkowego zamknięcia, a Shanghai Composite rósł o 0,9 proc. Giełda japońska i południowo-koreańska nie pracowały.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce