Insiderzy mało aktywni w kwietniu
2008-05-06 11:23
Przeczytaj także: Tydzień: raporty kwartalne spółek
PROGNOZA GIEŁDOWA
Płaskie zamknięcie indeksów azjatyckich oraz spadki w Stanach Zjednoczonych i ropa powyżej 120 USD za baryłkę przemawiają za rozpoczęciem sesji w Warszawie poniżej kreski. Pamiętajmy, że wczorajsze wzrosty wynikały bowiem głównie z nadrabiania dystansu do giełd Europy Zachodniej, które odskoczyły nam pod koniec ubiegłego tygodnia, a w poniedziałek szczególnego optymizmu na dojrzałych rynkach już nie było widać. Dzisiaj do gry wracają inwestorzy z Londynu i powinniśmy spodziewać się większej aktywności w regionie, zwłaszcza po publikacji informacji o tempie zmiany cen w sektorze produkcji w Eurolandzie i Wielkiej Brytanii oraz tempie wzrostu PKB w IV kw. w strefie euro. WIG20 znajduje się najwyżej od połowy kwietnia, ale mając na uwadze niezbyt imponujący styl, w jakim się znalazł tuż przed oporem na wysokości 3 tys. pkt, nie wydaje się, by testowanie tego poziomu zakończyło się w tym tygodniu sukcesem, chyba że w dalszym ciągu będziemy świadkami nienaturalnego podciągania cen na fixingu. Z lokalnych wydarzeń warto obserwować dzisiaj debiut Cyfrowego Polsatu, który ofertę zamknął z nadsubskrypcją.
WALUTY
Poniedziałkowy odczyt wskaźnika ISM w sektorze usług miał pomóc dolarowi w odrabianiu strat i pierwsze reakcje rynków wskazywały nawet na taką reakcję, ale początkowy optymizm okazał się bardzo ulotny i już we wtorek rano inwestorzy przykładali większą wagę do problemów systemowych amerykańskiej gospodarki. Przed posiedzeniem ECB europejska waluta zyskuje na wartości - kurs pary EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,550 i najbliższym oporem będzie dziesięciodniowa średnia znajdująca się w okolicy 1,5590.
Złoty pozostaje pod wpływem rynków zagranicznych i podobnie jak koszyk głównych walut odzyskuje powoli siłę względem dolara amerykańskiego, który kosztuje 2,223 PLN oraz euro wycenianego ok. godz. 8.30 na 3,441 PLN. Tanieje również frank szwajcarski, który przed wtorkowymi danymi o inflacji konsumenckiej kosztuje 2,109 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Ł. Mickiewicz, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce