Będzie trudniej o kredyty w bankach
2008-05-07 12:17
Przeczytaj także: Insiderzy mało aktywni w kwietniu
PROGNOZA GIEŁDOWA
Po początkowych stratach, amerykańskie indeksy giełdowe wróciły na zieloną stronę rynku, lecz w Azji inwestorzy byli już mniej skorzy do zakupów - Nikkei oraz Hang Seng kończyły pod kreską. Zobaczymy jak w Europie odebrano decyzję amerykańskich władz o złagodzeniu regulacji nakładanych na spółkę udzielającą co piątej pożyczki hipotecznej w USA - Freddie Mae, która musi pozyskać z rynku 6 mld USD na zabezpieczenie pozycji portfelowych. Chociaż za oceanem widać powrót skłonności do ryzyka, to spodziewamy się, że w Warszawie po dwóch kolejnych otwarciach sesji z luką hossy, tym razem zaczniemy od spadków. Wiele zależeć będzie jednak od zachowania Europy, która może chcieć odrabiać straty z ostatnich sesji i jeśli śladem Wall Street puści w niepamięć problemy instytucji finansowych, to także u nas banki z WIG20 będą ciągnęły indeksy w górę i w takim przypadku ponownie przetestujemy poziom 3 tys. pkt, który wczoraj był nie do zdobycia. Pamiętajmy, że do końca tygodnia swoimi wynikami za I kw. 2008 pochwalą się m.in. Bank Pekao, BPH, BZ WBK i Handlowy.
WALUTY
W nocy na rynku walutowym amerykański dolar próbował odzyskiwać siłę w stosunku do jena, ale do godz. 8.00 warszawskiego czasu kurs pary USD/JPY nie zdołał przebić się powyżej poziomu 104,90. Skupowanie zielonego było bardziej widoczne na parze EUR/USD, którą przeceniono o 0,5 proc. do poziomu 1,5480. Wysoka cena ropy utrzymująca się powyżej 120 USD za baryłkę sprawia, że producenci z Bliskiego Wschodu coraz niechętnej rozliczają się w dolarach i podobnie jak Wenezuela, Rosja czy Norwegia, starają się ograniczać transakcje w amerykańskiej walucie, dlatego odbicie dolara należy traktować bardziej jako korektę w trendzie spadkowym niż trwałe odwrócenie trendu.
Bardzo dobrze natomiast radzi sobie złoty, który kolejny dzień z rzędu zyskuje zarówno w odniesieniu do euro, jak i do dolara, za którego rano płacono 2,209 PLN. Frank szwajcarski jest z kolei wyceniany na 2,110 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje

oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce