Klienci TFI wycofali kolejne 2 mld PLN
2008-05-09 11:39
© fot. mat. prasowe
Dzisiejszy ''Puls Biznesu'', powołując się na szacunki Analiz Online podaje, że w kwietniu klienci funduszy wypłacili z nich o 1,96 mld PLN więcej niż wpłacili.
Przeczytaj także: Zyski banków lepsze od oczekiwań
Największe straty (aktywów) ponoszą fundusze rynku pieniężnego, z których odpłynęło 700 mln PLN. Klienci tych funduszy porównują roczne stopy zwrotu (3-5 proc) z oprocentowaniem lokat oferowanych przez banki i właśnie do nich przenoszą swoje środki, szukając i wyższych zysków, i bezpieczeństwa. Warto tu pamiętać, że wyniki funduszy dotyczą ostatnich 12 miesięcy, a lokaty dają zysk w kolejnych miesiącach - nie powinno się więc w ten sposób porównywać ich wyników. Środki w kwietniu traciły też fundusze mieszane - 450 mln PLN, a fundusze akcji pozyskały 180 mln PLN.SYTUACJA NA GPW
Ostatnie dwie sesje w Warszawie przywróciły nieco normalności na nasz rynek i przynajmniej instytucjonalni inwestorzy zaczęli chętniej wymieniać się akcjami, a obroty znacznie przekroczyły 1 mld PLN. Jest to z jednej strony rezultat zmagań indeksów z ważnymi poziomami z punktu analizy technicznej, z drugiej natomiast - sezon publikacji wyników kwartalnych to dobry pretekst do gruntownej przebudowy składu portfeli. Wczoraj raporty finansowe pokazały już banki i w większości przypadków okazały się one lepsze od oczekiwań analityków. Mimo to, właśnie sektor finansowy ciągnął indeksy w dół, ponieważ akcje banków drożały na wcześniejszych sesjach. Wczoraj inwestorzy już tylko realizowali zyski. Zagranica nie była już naszym sprzymierzeńcem - podobnie jak na GPW, na giełdach w Europie przez cały dzień utrzymywały się spadki.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Inwestorzy z Wall Street nie przestraszyli się rekordowych cen ropy i na wczorajszej sesji udało się odrobić część strat ze środy. Przy niskich obrotach, S&P i Dow Jones zyskały wczoraj 0,4 proc. Do zakupów akcji zachęciły pozytywne informacje ze spółek oraz niezłe dane makro. Wal-Mart pochwalił się wyższymi przychodami ze sprzedaży, podobnie jak koncern medialny News Corp., natomiast liczba nowych bezrobotnych była niższa od oczekiwań. Rosły również ceny akcji spółek surowcowych, które korzystają na wysokich cenach ropy i miedzi. Z technicznego punktu widzenia, taka spokojna sesja może być przystankiem przed kolejnymi spadkami.
Indeksy azjatyckie spadły najsilniej od trzech tygodni po obniżeniu prognoz przez koncerny Toyota Motor i Olympus. Nikkei tracił 2,1 proc.(na drożejącym jenie), Kospi 1,3 proc., a Hang Seng 1,6 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce