Rynki finansowe 05-09.05.08
2008-05-09 18:29
Przeczytaj także: Rynki finansowe 21-25.04.08
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Ministerstwo Finansów sprzedało na środowym przetargu wszystkie oferowane obligacje pięcioletnie za 1,8 mld PLN. W piątek dowiedzieliśmy się, że w budżecie państwa w okresie styczeń-marzec br. odnotowano 1,8 mld PLN nadwyżki, a nie jak wcześniej szacowało Ministerstwo Finansów 3,11 mld PLN, a przyjęte przez Radę Ministrów tempo wzrostu PKB na rok 2009 oszacowano na 5,0 proc. Trzymiesięczna stopa WIBOR wzrosła do wyniosła w piątek 6,40 proc.
Zagraniczne rynki
Deficyt w bilansie handlowym Stanów Zjednoczonych wyniósł w marcu 58,2 mld USD i okazał się znacznie niższy od prognoz na poziomie 61,3 USD, ale dane które napłynęły w piątek nie przełożyły się zdecydowanie na notowania obligacji przed godz. 17 warszawskiego czasu. Rynek długu w USA w ciągu minionego tygodnia rósł, a dwuletnie obligacje zyskały na wartości najwięcej od lutego. Szanse na podwyżkę stóp procentowych przed końcem 2008 roku zredukowały kolejne kiepskie informacje z sektora finansowego, które sugerują, że kryzys na rynku kredytów jest daleki od zakończenia.
Inwestorzy przenosili w minionym tygodniu kapitał z rynku akcji na rynek długu. W piątek popołudniu rentowność dwulatek wyniosła 2,19 proc., natomiast rentowność dziesięcioletnich obligacji wyniosła 3,75 proc. wobec 3,84 przed dwoma tygodniami.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Pierwszy majowy tydzień na warszawskim parkiecie obfitował w ciekawe wydarzenia. Rozpoczęliśmy od serii trzech wzrostowych sesji, po których w środę WIG20 oraz WIG znalazły się najwyżej od blisko miesiąca. Inwestorami kupującymi akcje kierowały dwie przesłanki - pierwsze optymistyczne dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, na które zagraniczne giełdy zdążyły zareagować podczas naszej majówki oraz wyniki kwartalne największych spółek GPW. Po nadrobieniu dystansu do innych indeksów z naszego regionu atmosfera w Europie niezbyt sprzyjała i inwestorzy instytucjonalni przystąpili do realizacji zysków, a w utrzymaniu dobrej serii passy nie pomogły nawet zaskakująco dobre wyniki banków czy KGHM. WIG20 nie zdołał wyjść obronną ręką z testowania bariery 3000 tys. pkt, chociaż w pewnym momencie był już 50 pkt powyżej kreski. Ci, którzy spodziewali się ujrzeć w publikacjach zyski przewyższające prognozy analityków nabywali papiery przynajmniej na kilka sesji przed ich ujawnieniem, aby w zgodnie ze wskazówkami psychologii rynków pozbyć się papierów w momencie największego optymizmu. Warto zaznaczyć, że miniony tydzień był przełomowy pod względem aktywności inwestorów, po wielu tygodniach mizernych obrotów najwięksi gracze chętniej zawierali transakcje - podczas trzech sesji były one warte więcej niż 1 mld PLN. Z ciekawszych wydarzeń warto wspomnieć o debiucie Cyfrowego Polsatu (z 7,2 proc. zyskiem na otwarciu pierwszych notowań) oraz próbie wrogiego przejęcia spółki Kruk przez Vistulę & Wólczankę, która wezwała obecnych akcjonariuszy spółki jubilerskiej do sprzedaży akcji.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz, J. Fatek / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce