eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 05-09.05.08

Rynki finansowe 05-09.05.08

2008-05-09 18:29

Przeczytaj także: Rynki finansowe 21-25.04.08

Zagraniczne rynki

EUROPA Do piątku sytuacja na rynkach europejskich wyglądała dosyć spokojnie. Indeksy poruszały się w trendzie bocznym, od czasu do czasu rosnąc po dobrych informacjach ze spółek. Nie mieliśmy jednak żadnych silniejszych ruchów, bowiem dane makro były zgodne z oczekiwaniami, a ECB i Bank Anglii nie zaskoczyły rynku podejmując w czwartek decyzję o pozostawieniu stóp procentowych niezmienionych. Ta sielanka skończyła się na ostatniej sesji w mijającym tygodniu, kiedy fatalna informacja o wynikach AIG przyczyniła się do silnej przeceny spółek finansowych. Największy światowy ubezpieczyciel stracił 15 mld USD na instrumentach opartych na sub-prime i będzie szukał na rynku finansowania na sumę 12,5 mld USD. Po tych doniesieniach inwestorzy pozbywali się akcji i na koniec tygodnia francuski CAC40 tracił 2,3 proc., a brytyjski FTSE100 zaledwie 0,4 proc. (podtrzymały go spółki surowcowe). Znacznie lepiej radziły sobie rynki wschodzące - węgierski BUX zyskał 1,6 proc.

USA Inwestorzy z Wall Street zrealizowali w ubiegłym tygodniu znaczą część zysków z poprzednich trzech wzrostowych. W piątek, godzinę po rozpoczęciu notowań S&P tracił w ujęciu tygodniowym 1,8 proc, a Dow Jones był niżej o 2,3 proc. Wprawdzie do środy wspomniane indeksy utrzymywały poziomy najwyższe od połowy stycznia, jednak rynek był już na tyle wykupiony, że wystarczył błahy impuls do rozpoczęcia spadków. Było nim wezwanie spółek finansowych do upublicznienia swoich poziomów kapitału oraz wskaźników płynności. Przecena dotknęła sektor finansowy również na piątkowej sesji. Największy światowy ubezpieczyciel - grupa AIG - poinformowała o 15 mld USD strat na instrumentach sub-prime oraz planach pozyskania z rynku dodatkowego finansowania.

AZJA Rynki azjatyckie przerwały w minionym tygodniu trend wzrostowy, który trwał nieprzerwanie od połowy marca. Najsilniej korekta przebiegała na giełdzie w Hong Kongu (która przyzwyczaiła do dużych wahań) oraz na rynku japońskim, gdzie lokalny indeks przerwał serię siedmiu wzrostowych tygodni z rzędu. Nikkei spadł o 2,8 proc., Hang Seng o 4,5 proc., a Kospi o 1,3 proc. Spadki na giełdzie w Tokio były dodatkowo napędzane przez umocnienie jena oraz obniżenie prognoz koncernów Toyota Motor i Olympus. Oba fakty są oczywiście ze sobą silnie powiązane, bowiem Kraj Kwitnącej Wiśni polega w dużej mierze na eksporcie. W tej sytuacji, aprecjacja jena w pierwszym kwartale do poziomów najwyższych od 12 lat musi odbić się negatywnie na dochodowości japońskich spółek.


Rynek ropy najważniejszy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: