Tydzień: Inflacja i wzrost gospodarczy w eurolandzie
2008-05-12 11:35
© fot. mat. prasowe
W nadchodzących dniach na rynek napłyną informacje o inflacji w strefie euro, Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Do tego dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaż detaliczna w USA.
Przeczytaj także: Klienci TFI wycofali kolejne 2 mld PLN
W poniedziałek poznamy tylko dane o cenach produkcji w Wielkiej Brytanii, ale już od wtorku danych będzie znacznie więcej. W USA opublikowana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej (nie licząc samochodów ma wzrosnąć o 0,2 proc.) oraz stan zapasów w firmach. W środę produkcja przemysłowa w strefie euro (oczekiwany wzrost o 2,4 proc. r/r) oraz inflacja w Polsce (4,1 proc.) i w USA (0,2 proc. m/m). W czwartek inflacja w strefie euro (3,3 proc. r/r) oraz PKB za I kwartał w Niemczech (1,8 proc. r/r) i eurolandzie (1,9 proc. r/r). W Stanach dynamika produkcji przemysłowej (spadek o 0,2 proc.). W piątek dane z rynku nieruchomości w USA.SYTUACJA NA GPW
Ostatnia sesja tygodnia przyniosła niewielką amplitudę wahań - WIG20 zmieniał wartość o 28 pkt (mniej niż 1 proc.), a na koniec sesji znalazł się tuż poniżej 3 tys. punktów. Tym samym wciąż znajdujemy się w strefie konsolidacji rynku, atak na szczyt z początku kwietnia nie powiódł się, ale następująca po nim realizacja zysków (w czwartek) nie przekreśla jeszcze szans byków. Obroty od kilku sesji utrzymują się wyraźnie powyżej 1 mld PLN (w piątek 1,3 mld), co jest miłą odmianą po ostatnim marazmie, ale wciąż są zbyt małe, by mówić o przełomie. W tych dniach kończy się okres publikacji wyników kwartalnych, więc z tej strony impulsy wymuszające na inwestorach zmiany w portfelu niebawem się zakończą.
W piątek podrożały akcje 109. spółek, potaniały 167.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Po trzech wzrostowych tygodniach, nastroje na Wall Street pogarszały się w zeszłym tygodniu niemal z dnia na dzień. Dow Jones spadł o 2,4 proc., a Standard & Poors 500 znalazł się o 1,8 proc. niżej niż w ubiegły piątek. Publikacja raportów finansowych przez banki oraz firmy kredytujące zakup nieruchomości pokazały, że wieszczenie końca kryzysu jest w obecnym momencie przedwczesne - przekształcenia w Citigroup mimo zapowiedzi nie są zbyt zdecydowane, a koncern ubezpieczeniowy AIG odnotował pierwszy raz w historii ujemy wynik finansowy przez drugi kwartał z rzędu. Podstawowy wskaźnik analizy technicznej MACD sygnalizował w czwartek sprzedaż amerykańskich akcji, natomiast w przypadku japońskiego Nikkei w poniedziałek rano obserwowaliśmy odbicie po najdłuższej serii spadkowej od ponad dwóch miesięcy i rosnących obawach o wysokie koszty surowców.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce