Inwestowanie w nieruchomość - przed i po zakupie
2008-05-13 10:00
Przeczytaj także: Inwestowanie w luksusowe apartamenty
Inwestycje sprzyjające aktywności rynkowej
Tego typu inwestycje obejmują wydatki niezbędne do zwiększenia udziału w rynku lub rozbudowy kanałów sprzedaży użytkowników nieruchomości (np. sklep na parterze chciałby się powiększyć i połączyć z sąsiednim pomieszczeniem). Słusznie uważa się, że decyzje dotyczące tej kategorii inwestycji są bardzo złożone, ponieważ wymagają sięgnięcia po analizy i prognozy rynkowe. Z tego względu należą one do decyzji o charakterze strategicznym, zarówno ze strony właściciela nieruchomości, jak i jej użytkownika. Inwestycje sprzyjające aktywności rynkowej stanowią podstawę aktywnego zarządzania nieruchomościami, są ważnym instrumentem planowania udogodnień, a zarazem mogą być uznane za czynnik wzmacniający orientację na klienta.
Inwestycje umożliwiające ekspansję (na nowe rynki)
W tej grupie inwestycji chodzi o wejście nieruchomości na nowe rynki — nowe rodzaje nieruchomości, nowe rynki lokalne, a także do nowych specjalizacji w gospodarowaniu nieruchomościami (np. właściciel budynku mieszkalnego decyduje o wybudowaniu zespołu kortów tenisowych, które będą otwarte również dla nie-mieszkańców jego budynku). Tego typu inwestycje służą zmianie profilu firmy zarządzającej nieruchomościami. Zarazem decyzje dotyczące tej kategorii inwestycji mają także charakter decyzji strategicznych. Zasadnicza trudność, która towarzyszy takim inwestycjom polega na występowaniu niedoboru informacji, co w naturalny sposób zwiększa ryzyko inwestycyjne. Z tego względu inwestycje umożliwiające ekspansję wymagają najbardziej pracochłonnych i zaawansowanych pod względem analitycznym prac przygotowawczych.
Inwestycje obligatoryjne
Są to inwestycje niezbędne z punktu widzenia porządku prawnego: przestrzegania przepisów prawnych, nakazów administracyjnych, umów zbiorowych oraz warunków cywilno-prawnych z zakresu ubezpieczeń społecznych i majątkowych. Wydatki związane z inwestycjami tej kategorii często nazywa się obowiązkowymi wydatkami inwestycyjnymi lub projektami nie przynoszącymi dochodów. Podejście do tych inwestycji zależy od skali wydatków inwestycyjnych. W przypadku stosunkowo małych wydatków są one traktowane analogicznie jak inwestycje związane z utrzymaniem obiektów i urządzeń. Natomiast wielkie wydatki zmuszają zarządzających nieruchomościami do szczegółowej analizy konsekwencji finansowych tego rodzaju obciążeń i rozważenia alternatywnych projektów użytkowania nieruchomości lub innych posunięć, aż do likwidacji nieruchomości włącznie.
![W 2025 inwestycje w magazyny i w mieszkania [© Freepik] W 2025 inwestycje w magazyny i w mieszkania](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/inwestowanie-w-nieruchomosci/W-2025-inwestycje-w-magazyny-i-w-mieszkania-265482-150x100crop.jpg)
oprac. : Wydawnictwo C.H. Beck